| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniunktura w przemyśle znów nieco w górę

Koniunktura w przemyśle znów nieco w górę

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł w maju plus 17 wobec plus 15 w kwietniu - podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 30 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 13 proc., podczas gdy w kwietniu było to odpowiednio: 29 proc. i 14 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący portfel zamówień (zarówno krajowy jak i zagraniczny) jest oceniany optymistycznie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu. Wpływa to na zwiększenie bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji w skali zbliżonej do prognoz sprzed miesiąca" - napisał GUS w komentarzu.

Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Zmniejszają się zarówno opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, jak i trudności przedsiębiorstw w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.

"W najbliższych miesiącach przewiduje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, zbliżoną do przewidywań sprzed miesiąca. Nieznacznie może wzrosnąć skala zatrudnienia pracowników. Spodziewany jest niewielki wzrost cen wyrobów gotowych, nieco mniejszy niż prognozowano w kwietniu" - pisze GUS.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »