| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Faktura zwalnia z podatku

Faktura zwalnia z podatku

Większość podatników, którzy kupią samochód, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy musi wypełnić deklarację PCC-1 i uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Kwota podatku wynosi 2 proc. ceny sprzedaży. Przy czym trzeba pamiętać, że jeśli urząd uzna, że podstawa do obliczenia należnego podatku jest zaniżona, wówczas może sam określić kwotę podatku należnego. Robi to na podstawie wartości rynkowej, którą ustala na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia.

Tak czy inaczej, w takim przypadku kupujący auto musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem co najmniej kilkuset złotych z tytułu zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Co na fakturze

Nie wszyscy podatnicy jednak wiedzą, że wydatku tego mogą uniknąć, jeśli zdecydują się na kupno samochodu od podatnika VAT. W takiej komfortowej sytuacji są np. pracownicy, którzy chcą wykupić firmowy samochód. Wystarczy, że firma, która sprzedaje nam auto, wystawi fakturę VAT, która będzie dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji. To ona będzie też podstawą dalszych działań i rozliczeń.

Należy jednak dopilnować, aby na fakturze znalazły się co najmniej: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; NIP sprzedawcy i nabywcy; dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz data wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT” (podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym). Powinna być też podana nazwa towaru lub usługi; jednostka miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; cena jednostkowa netto; wartość sprzedaży netto. Niezbędne też jest wymienienie stawki podatku; sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu. Na fakturze powinna być ponadto uwzględniona kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; wartość sprzedaży brutto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu; a także kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie.

Dlaczego bez podatku

Przypomnijmy, że generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności, których przedmiotem jest nieprofesjonalny obrót rzeczami oraz prawami majątkowymi. Jednak ograniczono zakres opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem od towarów i usług. Przyjęto więc zasadę, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku na podstawie odrębnych przepisów. Wyjątkiem są jedynie umowy sprzedaży i zamiany zwolnione z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W myśl art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi umowa sprzedaży, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku (z wyjątkiem transakcji zwolnionych z VAT, a dotyczących nieruchomości).

Jeżeli więc zakup samochodu zostanie potwierdzony fakturą VAT, nabywca auta nie musi udawać się do urzędu skarbowego. Brak konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w konsekwencji powoduje brak obowiązku składania deklaracji PCC-1.

Podatnik, który zakupi auto od firmy przy rejestracji pojazdu – poza dokumentami koniecznymi do przeprowadzenia tej rejestracji powinien też przedłożyć fakturę VAT.

Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK