| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kontrola fuzji od 30 mln euro

Kontrola fuzji od 30 mln euro

Projekt nowej ustawy antymonopolowej, przygotowany w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zasadniczo zmienia obowiązki związane ze zgłaszaniem prezesowi UOKiK fuzji przedsiębiorców.


Próg obrotowy, od którego zależy, czy dana transakcja podlega zgłoszeniu, ma wzrosnąć z 50 mln euro aż do 1 mld euro. To dobry pomysł, który pozwoli na kontrolowanie wyłącznie dużych, znaczących fuzji, które rzeczywiście mogą zaburzyć konkurencję na rynku. Przedsiębiorcy mieliby więc większą swobodę w dokonywaniu łączeń. Istnieje jednak obawa, że nastąpi zalew zgłoszeń koncentracji małych polskich przedsiębiorców – wprowadzono bowiem osobny próg – 30 mln euro dla obrotu liczonego na terytorium RP. Może to spowodować większe obciążenie biurokratyczne mniejszych przedsiębiorców i zniechęcać ich do dokonywania fuzji. A to z kolei sprawi, że polskie firmy będą mniej konkurencyjne w porównaniu z firmami zagranicznymi.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Siergiej

Radca prawny, wspólnik kancelarii obsługującej osoby fizyczne oraz przedsiębiorców i inne podmioty (w tym lecznicze). Przez pięć lat był zatrudniony jako specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Olsztynie. Specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych, prawie cywilnym a także prawie i postępowaniu administracyjnym (w szczególności problematyce legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie RP). Autor licznych publikacji, doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK