| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy wynagradzają bez opóźnień

Firmy wynagradzają bez opóźnień

Według najnowszych danych GUS zaległości w wypłacie wynagrodzeń na koniec 2005 roku dotyczyły 53,1 tys. osób. Rok wcześniej było ich prawie 127 tys.


Dotyczy to firm zatrudniających ponad 9 osób, w których pracuje 7,6 mln pracowników. Podobną tendencję notuje też Państwowa Inspekcja Pracy. Jeszcze w 2002 roku kłopoty z wypłatą pensji miało 68 proc. firm. Według wstępnych danych udostępnionych Gazecie Prawnej wynika, że w ubiegłym roku problem ten dotyczył 55,7 proc. przedsiębiorstw. Z danych GUS wynika, że najwięcej problemów z pensją mają pracownicy przemysłu, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i budownictwa. Najmniej – pośrednictwa finansowego.

Do malejących zaległości przyczyniła się przede wszystkim lepsza koniunktura gospodarcza i wyniki finansowe firm. Eksperci podkreślają, że kłopoty z wypłatą wynagrodzeń to zwykle efekt trudnej sytuacji firmy, a nie złej woli ich właścicieli.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bartosz Marczuk
bartosz.marczuk@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wojciechowski

Adwokat, ekspert prawa pracy, publicysta. Były Wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1998-2001 pracował w charakterze specjalisty w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach prac ministerialnych zajmował się sporządzaniem opinii prawnych, brał udział w pracach nad projektami legislacyjnymi, pisał ekspertyzy na potrzeby Komisji Trójstronnej oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK