| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pogłoski o odejściu Gilowskiej osłabiają złotego

Pogłoski o odejściu Gilowskiej osłabiają złotego

Piątkowy poranek przebiega nerwowo na rynku walutowym, do czego przyczyniły się pogłoski o odejściu Zyty Gilowskiej z rządu, co osłabiło także obligacje. Zdaniem analityków piątek będzie nerwowym dniem na rynku.

Około godziny 9.10 za euro płacono 3,8560 zł wobec 3,8260 zł w czwartek i 3,83 zł w środę, a za dolara 2,9920 zł wobec odpowiednio 2,9910 zł i 2,9950 zł."Na rynku zrobiło się nerwowo, widać presję na osłabienie polskiej waluty, do czego na pewno przyczyniły się informacje o odejściu wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej" - powiedział Marcin Bilbin, analityk Banku Pekao.Piątkowe "Życie Warszawy" napisało, że decyzja o starcie Zyty Gilowskiej w wyborach na prezydenta Warszawy jest już przesądzona, a wicepremier i minister finansów odejdzie za miesiąc."Jednak są i inne czynniki osłabiające złotego - zwiększyła się awersja do ryzyka na rynkach zagranicznych, od rana osłabia się także forint, mamy piątek, więc w sumie realizacja zysków jest uzasadniona" - stwierdził Bilbin. "Z drugiej strony Gilowska jest na pewno gwarantem odpowiedzialnej polityki finansowej, utrzymania kotwicy budżetowej" - ocenia analityk.W piątek o godzinie 13.00 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa o wykorzystywaniu przez Polskę środków z UE w której udział wezmą m.in. Jarosław Kaczyński i Zyta Gilowska. Złotemu pomaga nieco kurs euro/dolara, który zanotował w piątek rano poziom 1,2880.Większy wpływ informacji o możliwej dymisji Gilowskiej widać było na rynku papierów."Tu mamy jeden kierunek: sprzedaż polskich papierów i pewnie przełożenie informacji o minister finansów jest nieco większe, choć należy także zwrócić uwagę, że pogorszyły się nieco nastroje np. na rynku niemieckim" - uważa Bilbin.


W piątek około godziny 9.15 rentowność dwuletnich papierów wynosiła 4,43 proc. wobec 4,37 proc., w czwartek wieczorem, pięciolatek 4,97 proc. wobec 4,91 proc., a dziesięcioletnich 5,21 proc. wobec 5,15 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK