| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczenie pomocy unijnej

Ograniczenie pomocy unijnej

Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji przedsiębiorcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, nie będą już mogli liczyć na wparcie inwestycji ze środków Unii Europejskiej.

Nowela o finansowym wspieraniu inwestycji (Dz.U. nr 66, poz. 472) ma na celu dostosowanie przepisów do regulacji unijnych w zakresie pomocy państwa. Od soboty, kiedy to zaczną obwiązywać nowe przepisy, nie będzie udzielane wsparcie finansowe przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze włókien syntetycznych, górnictwa węgla, hutnictwa żelaza i stali, budownictwa okrętowego oraz w zakresie produkcji, przetwórstwa. Na tego rodzaju pomoc unijną nie będą mogli liczyć również ci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej lub znajdującym się w okresie restrukturyzacji przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej.
Na co zatem mogą liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa i rolnym, które także zostały de facto wykluczone z możliwości uzyskania tego rodzaju wsparcia?

Bartłomiej Domagalski z firmy Grant Consulting wyjaśnia, że tacy przedsiębiorcy mają inne programy, z których mogą otrzymać dodatkowe środki finansowe.

– Pomoc Unii Europejskiej jednak nie przewiduje wspierania takich przedsiębiorców, którzy będąc w trudnej sytuacji mają zaległości finansowe – wyjaśnia Bartłomiej Domagalski. Przyznaje jednak, że w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma zapewnione finansowanie danej inwestycji, to może uzyskać dodatkową pomoc.

Łukasz Kuligowski
lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Siergiej

Radca prawny, wspólnik kancelarii obsługującej osoby fizyczne oraz przedsiębiorców i inne podmioty (w tym lecznicze). Przez pięć lat był zatrudniony jako specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Olsztynie. Specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych, prawie cywilnym a także prawie i postępowaniu administracyjnym (w szczególności problematyce legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie RP). Autor licznych publikacji, doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK