REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł w kwietniu o 1,1 pkt

REKLAMA

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w kwietniu o 1,1 pkt. - podało Bureau for Investments and Economic Cycles.
"Od września ubiegłego roku wskaźnik pnie się do góry dość dynamicznie. W dalszym ciągu głównym motorem wzrostu są rynki finansowe oraz eksport. Coraz częstsze i bardziej wyraźne są również oznaki ożywienia popytu krajowego" - napisała w komentarzu Maria Drozdowicz z BIEC.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika pięć składowych poprawiło się, dwie pozostały na poziomach zbliżonych do wartości sprzed miesiąca, zaś jedna nieznacznie pogorszyła się. W opinii BIEC w przedsiębiorstwach produkcyjnych przybywa nowych zamówień. Dotyczy to zarówno zamówień przeznaczonych na eksport, jak i zamówień krajowych. Dynamika wzrostu zamówień eksportowych jest jednak znacznie wyższa niż tych przeznaczonych na kraj.

"Nieco słabsza w ostatnim czasie złotówka pozwoliła wielu eksporterom na odbudowę swych pozycji na światowych rynkach. Co ważniejsze jednak, coraz wyższa konkurencyjność firm eksportujących pozwoliła im przetrwać nawet w warunkach gorszej opłacalności eksportu" - napisała Drozdowicz.

Zdaniem BIEC wyraźniejsze są również symptomy świadczące o odbudowie popytu wewnętrznego.

"Marcowy znaczny wzrost płac realnych oraz powolne, ale systematyczne zwiększanie zatrudnienia mogą zaowocować wkrótce ożywieniem popytu krajowego" - głosi raport.

Według BIEC wysoka dynamika przyrostu kredytów konsumenckich, która utrzymuje się już od blisko roku, z czego znaczna część to kredyty hipoteczne - w perspektywie najbliższego roku może spowodować wzmożony popyt na dobra związane z wyposażeniem mieszkań.

"Wzrost konkurencji między bankami oraz niska jak do tej pory inflacja mogą sprzyjać dalszej dynamicznej ekspansji kredytów konsumenckich" - uważa Maria Drozdowicz.

Z badań BIEC wynika, że w przedsiębiorstwach nieznacznie wzrosły zapasy wyrobów gotowych.

"Odnotowana w marcu dynamika produkcji sprzedanej przemysłu znacznie przekraczała dynamikę napływu nowych zamówień. Stąd najprawdopodobniej wzrost zapasów. Wydaje się, iż zjawisko to powinno mieć charakter jednorazowy w szczególności w sytuacji sprzyjających warunków dla ożywienia popytu" - podano w raporcie.

Zdaniem BIEC mniej optymistyczny jest brak poprawy wydajności pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych i stagnacja sytuacji finansowej przedsiębiorstw produkcyjnych.

"Drożejące surowce oraz brak możliwości redukcji pozapłacowych kosztów pracy ograniczają zapewne w znacznym stopniu możliwości powiększania zysku w wielu firmach" - podano w raporcie.

Może to powodować, zdaniem BIEC, brak wyraźnej poprawy nastrojów menedżerów przedsiębiorstw co do rozwoju sytuacji gospodarczej kraju w najbliższych miesiącach. Podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym przyrasta szybko i nieprzerwanie od jesieni ubiegłego roku. Podobnie szybko przyrasta ilość gotówki w obiegu. BIEC podaje, że dynamika poprawy wskaźnika wyprzedzającego na podobną skalę ostatni raz miała miejsce w okresie poprzedzającym przystąpienie do Unii Europejskiej i trwała od listopada 2003 r. do kwietnia 2004 r.

"Gospodarka osiągnęła wówczas w I kwartale 2004 r. blisko 7 proc. tempo rozwoju. Niestety ożywienie to trwało zbyt krótko, zaś społeczne skutki w postaci wzrostu zamożności społeczeństwa czy spadku stopy bezrobocia były słabo odczuwalne" - napisała Drozdowicz w raporcie.

"Obecne dobre perspektywy gospodarki powinny cieszyć lecz pytanie o trwałość tego rozwoju oraz możliwość jego kontynuacji bez nadmiernego wzrostu inflacji staje się podstawową kwestią" -dodała.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA