| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Strefy urosną o jedną trzecią

Strefy urosną o jedną trzecią

Niemal wszystkie działające w Polsce specjalne strefy ekonomiczne, z wyjątkiem suwalskiej, chcą powiększyć swój obszar - wynika z sondy GP. Na brak terenów dla nowych inwestorów narzekają zarówno potentaci, jak strefa katowicka i łódzka, czy strefy najmniejsze, jak ta w Starachowicach.

Pomoc rządu

W odpowiedzi na problemy stref rząd proponuje ustawę, która zwiększy ich łączny obszar w Polsce o jedną trzecią – do 12 tys. ha. Ministerstwo Gospodarki uważa, że z punktu widzenia Traktatu Akcesyjnego Polska nie jest zobowiązana do ograniczania sumarycznego obszaru stref. Musimy natomiast trzymać się przyjętego przez Komisję Europejską programu pomocowego dla przedsiębiorców. Przekroczenie budżetu o więcej niż 20 proc. wymaga ponownego uzgadniania z Brukselą. Rząd uważa, że dzięki nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, umożliwiającej także nieodpłatne przekazywanie nieruchomości z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych dla zarządzających strefami, dojdzie do szybkiego napływu inwestycji. Szacuje się, że w okresie najbliższych 11 lat do budżetu wpłynie ponad 79 mld zł, głownie z tytułu podatku VAT, a w strefach powstanie ponad 100 tys. nowych miejsc pracy.

Strefy przyciągają, choć słabiej

Początek 2006 roku potwierdza, że strefy są ciągle atrakcyjne dla inwestorów, chociaż nie w takim stopniu, jak w zeszłym roku, kiedy można było mówić o boomie inwestycyjnym. Wśród 14 stref tylko jedna – w Suwałkach – nie zdołała przyciągnąć żadnego inwestora.

Najwięcej, bo 11 nowych firm, pojawiło się w Kostrzyńsko-Słubickiej SSE, w której łączne nakłady osiągnęły prawie 440 mln zł, a przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 1024 miejsc pracy. Jednak bezspornym liderem pierwszych czterech miesięcy 2006 roku jest Tarnobrzeska SSE, gdzie tylko dwie inwestycje koreańskiego koncernu LG – fabryki telewizorów i lodówek – zapewnią wpływ 420 mln zł. Wraz z trzecim inwestorem ze strefy suma przekracza 450 mln zł. Zeszłoroczny lider rankingu GP – Warmińsko-Mazurska SSE – jest także w czołówce, zajmując piąte miejsce z nakładami rzędu 158 mln.

– Cztery firmy podjęły działalność w regionach, w których dotąd nic się nie działo. I w tym upatruję dobrego sygnału – mówi Dorota Groszkowska, prezes Warmińsko-Mazurskiej SSE.


Tadeusz Barzdo
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK