REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przejąć swojego pracodawcę

REKLAMA

Banki finansują wykupy menedżerskie. Prowadzą również działalność doradczą dla inicjatorów takich transakcji.

Banki, które jeszcze kilka lat temu nieufnie podchodziły do wykupów menedżerskich, dziś zaczynają otwierać się na klientów. Pomagają nie tylko w sfinansowaniu inwestycji, ale również w znalezieniu inwestorów kapitałowych, którzy mogą wspomóc wykup przedsiębiorstwa. Wsparcia można szukać w BZ WBK, BRE Banku i Banku BPH, który jest zdecydowanym liderem na tym rynku.

Szukamy okazji

– Sami szukamy takich transakcji. Działamy trochę jak firma doradcza, podpowiadamy, przeprowadzamy symulacje, pokazujemy, jakie mogą być rozwiązania. Wspólnie z klientem zastanawiamy się, czy warto kupić firmę w Polsce czy może za granicą. Interesuje nas każdy biznes, który będzie generował gotówkę – zapewnia Andrzej Kopyrski, dyr. zarządzający Obszaru Finansowania Strukturalnego w Banku BPH.
Rynek się rozwija, transakcji przybywa. Tylko w Banku BPH realizowanych jest kilkanaście transakcji rocznie.
– Menedżer najlepiej zna wszystkie plusy i minusy firmy, którą jest zainteresowany. Jeżeli do tego chce zaryzykować własne oszczędności, to znaczy, że jest przekonany o rzeczywistej wartości firmy. A to najlepsza gwarancja dla banku – tłumaczy Andrzej Kopyrski.
Dla banku mniej istotna jest nominalna wartość środków własnych menedżera, które chce on zainwestować. Istotniejsze jest to, że menedżerowie będą bezpośrednio zaangażowani w ryzyko powodzenia wykupu, angażując wielokrotność swoich wynagrodzeń. Na ogół jest to od 12 do 18 zarobków miesięcznych.
– Przy takim zaangażowaniu i wizji przyszłej działalności transakcja ma bardzo duże szanse na powodzenie – dodaje Michał Surowski, zastępca dyr. Departamentu Finansowania Strukturalnego w Banku BPH.
Zanim zapadnie decyzja, przeprowadzana jest dokładna analiza wniosku.
– Banki najchętniej udzielają prostych kredytów na inwestycje, a wykupy menedżerski czy też wykupy lewarowane, w których kredyt udzielany jest pod zastaw aktywów spółek przejmowanych, należą do transakcji bardzo trudnych. Kredytuje się przecież nie inwestycje tylko wizję, projekcję przyszłych zysków – zaznacza Andrzej Kopyrski.

Niestraszna rewolucja

W wykupionej spółce wszystko może się zmienić, nastąpić rewolucja. Inny będzie układ właścicielski, metody finansowania, mentalność zarządzających, podejście do ryzyka. Mogą się nawet zmienić odbiorcy i dostawcy. Bank ocenia wszystkie te ryzyka.
– Ryzyko samej spółki, ryzyko rynkowe, wreszcie zespołu menedżerskiego. Musimy wiedzieć czy zespół jest kompletny, co go motywuje – tłumaczy Andrzej Kopyrski.
Zdaniem bankowców umiejętność oceny wszystkich ryzyk przesądza o stopniu skomplikowania transakcji MBO (czyli wykupów menedżerskich). Trzeba bowiem przeprowadzić szereg analiz i symulacji dotyczących wykupywanej spółki, a czasem prowadzić również rozmowy z funduszami private equity, aby przekonać je do włączenia się w inwestycję. To wszystko zabiera czas. Potrzebny jest więc zespół profesjonalistów, a same transakcje muszą być bardzo dochodowe.
Znacznie łatwiej jest pozyskać finansowanie, gdy inwestycją zainteresowany jest np. fundusz private equity.

Dodatkowe analizy

– Fundusze przeprowadzają własne analizy, a to jest dla banku wartość dodana – mówi Michał Surowski.
Oczekiwana przez fundusze roczna stopa zwrotu co najmniej na poziomie 30 proc. jest też gwarancją dla banku, który ma włączyć się w finansowanie.
Bank analizując ryzyko kredytowe inwestycji ocenia, czy spółka ma wystarczającą pojemność, aby udźwignąć dług.
Szacujemy, ile długu spółka jest w stanie obsłużyć przez cztery, pięć lat, bo na tyle można uzyskać finansowanie. Reszta musi się pojawić od menedżmentu. Jeżeli ma on za mało pieniędzy, staramy się zainteresować projektem innych inwestorów – wyjaśnia Andrzej Kopyrski.

POMOC W WYKUPACH MENEDŻERSKICH

Finansowanie
• banki
Bank BPH www.bph.pl
BZ WBK www.bzwbk.pl
BRE Bank www.brebank.pl
• fundusze
DGB Eastern Europe www.dbgee.com
Dresdner Kleiwort Capital www.dresdnerkc.com
Riverside Central Europe Fund LLC www.riversideeurope.com/index_p.php

Doradztwo
• doradcy finansowi
Avallon www.avallon.pl
Oliwska Grupa Konsultingowa www.ogk.com.pl
Grupa Konsultingowa Jagiełło, Wrębiak i Wspólnicy www.wgk.pl
Cissarzconsulting www.cissarz.pl/cissarz1.htm
• doradcy prawni
Gessel, Chajec & Wspólnicy www.gessel.com.pl
Oleś & Rodzynkiewicz www.oles.com.pl
Kancelaria Adwokacka Agaty Sobieszek-Krzywickiej a.krzywicka@avallon.pl

Ewa Bednarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA