| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska gospodarka na pełnych obrotach

Polska gospodarka na pełnych obrotach

Kupujemy, inwestujemy, eksportujemy. Lepsza od oczekiwań produkcja przemysłowa w marcu to znak, że wzrost gospodarczy przyspiesza. W I kwartale będzie to zapewne 5 proc. PKB.

Ekonomiści z optymizmem czekali na dane GUS o produkcji. Już wcześniej widzieli, że rośnie sprzedaż detaliczna, eksport daje sobie świetnie radę. Jednak rzeczywistość była jeszcze lepsza od oczekiwań.


Wzrost produkcji przemysłowej wyniósł w marcu 16,4 proc. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych (m.in. różnicy dni roboczych) wzrost ten wyniósł 13,6 proc. To najwięcej od połowy 2004 r., kiedy to mieliśmy boom produkcyjny tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.


Wzrost produkcji w porównaniu z marcem 2005 r. zanotowano w 28 z 29 działów przemysłu. Z tak dobrą sytuacją też nie mieliśmy do czynienia od miesięcy. Najlepsze wyniki miały firmy produkujące sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny (wzrost o 82 proc.), samochody (32,1 proc.), produkty z surowców niemetalicznych (31,6 proc.) czy z metali (22,2 proc.). Spadek wystąpił tylko w działalności związanej z poborem i rozprowadzaniem wody.


Zdaniem ekonomistów oznacza to jedno - gospodarka mocno stanęła na nogi. - Myślę, że nie ma tu jednego motoru wzrostu. I inwestycje firm, i zakupy ludzi, i eksport zapracowały na tak dobre wyniki - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.


Potwierdzeniem tezy o boomie inwestycyjnym są świetne wyniki produkcji budowlanej. Tu wzrost wyniósł aż 15,5 proc. w stosunku do marca 2005 r. i aż o 34 proc. w porównaniu z lutym tego roku. Najlepsze wyniki miały firmy przygotowujące tereny pod budowę - wzrost o 60 proc. rok do roku.


To wszystko składać się będzie na bardzo przyzwoity wzrost gospodarczy. Większość ekonomistów sądzi, że wyniesie on ok. 5 proc. PKB, a Radosław Bodys z londyńskiego banku Merrill Lynch mówi nawet o blisko 6 proc. PKB.


W takiej sytuacji mało prawdopodobne są kolejne obniżki stóp. I to nawet jeśli bieżąca inflacja jest bliska zeru, a niektórzy spodziewają się deflacji późnym latem. Na dodatek złoty może jeszcze słabnąć.Patrycja Maciejewicz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK