| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Interpretacje również dla spółek w organizacji

Interpretacje również dla spółek w organizacji

Możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej została przewidziana w art. 14a Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem, aby można było skutecznie ubiegać się o wydanie takiej interpretacji, muszą zostać spełnione określone warunki.


I tak uprawnionymi do złożenia takiego wniosku są podatnicy, płatnicy i inkasenci, jak również następcy prawni podatnika, osoby trzecie odpowiedzialne za zaległości podatkowe lub ich pełnomocnicy.

Kto jest podatnikiem

Przypomnijmy, że, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.
Warto jednak pamiętać, że również każda z ustaw podatkowych na swój użytek reguluje tę kwestię, określając kto i na jakich zasadach jest podatnikiem. Ustawa o CIT wskazuje wprost, że jest nim również spółka w organizacji. Tymczasem w niektórych urzędach skarbowych wciąż uzależnia się prawo do wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej od wcześniejszego złożenia przynajmniej zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2. Przedsiębiorców informuje się nawet, że lepiej będzie, jeżeli złożą zgłoszenie na formularzu NIP-2 i poczekają na nadanie numeru identyfikacji podatkowej. Inaczej bowiem ich wniosek o interpretację może pozostać bez rozpatrzenia.

Niepotrzebny NIP

Tymczasem złożenie tego zgłoszenia ma wyłącznie charakter deklaratoryjny. Jak podkreślają eksperci, to nie posiadanie NIP czy też złożenie takiego zgłoszenia decyduje o tym, że dany podmiot staje się podatnikiem. Znaczenie dla tego faktu ma w istocie spełnienie warunków wynikających z poszczególnych ustaw podatkowych – niezależnie od tego, czy dany podmiot dopełnił obowiązków rejestracyjnych, czy też nie. Może się zdarzyć, że podatnik już w dniu zawiązania spółki wystawi fakturę sprzedaży – świadczy usługę i z tego tytułu będzie zobowiązany rozliczyć podatek mimo braku rejestracji. Jak podkreślają eksperci, nie można go więc pozbawić prawa do zapytania o swoje obowiązki podatkowe i swoje postępowanie w tym zakresie. Może się przecież zdarzyć, że w razie niekorzystnej interpretacji podatkowej przedsiębiorca w ogóle zrezygnuje z przedsięwzięcia, zaprzestanie działalności i nie zarejestruje się w KRS. Likwidacja na tym stadium swojej aktywności wiąże się zarówno z mniejszymi kosztami, jak i formalnościami.
edyta.wereszczynska@infor.pl
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »