| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm przyjął większość poprawek do ustawy o zamówieniach publicznych

Sejm przyjął większość poprawek do ustawy o zamówieniach publicznych

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do ustawy o zamówieniach publicznych m.in. poparł propozycję, umożliwiającą zamawiającemu żądanie wadium w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego do wartości 60 tys. euro.

Zakaz żądania wadium uznany został przez Senat za niekorzystny dla zamawiającego. Sejm poparł również propozycję Senatu, aby w przypadku zamówień o wartości do 60 tys. euro obowiązek wyznaczania terminu nie krótszego niż 7 dni istniał tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje terminy dłuższe. Przyjęcie tej poprawki zapobiegnie sytuacji, w której zamawiający musiałby wyznaczyć w postępowaniu o takiej wartości termin dłuższy niż wynika to z dotychczasowych przepisów.Sejm podzielił też zdanie Senatu w kwestii tego, aby pełnymi rygorami ustawy objąć usługi związane z bieżącym utrzymaniem dróg i ulic. Inną propozycją Senatu, która spotkała się z aprobatą Sejmu, jest ograniczenie kompetencji Rady Zamówień Publicznych do opiniowania zastrzeżeń pokontrolnych, uwzględnionych przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, do tych które dotyczą obowiązku unieważnienia postępowania.Sejm odrzucił natomiast - zgodnie z rekomendacją sejmowych komisji: gospodarki oraz administracji i spraw wewnętrznych - propozycję Senatu zakładającą, że zamówienia do wartości 60 tys. euro udzielane przez szkoły wyższe byłyby wyłączone z ustawy.Sejm odrzucił poprawkę, która eliminowała możliwość modyfikacji treści specyfikacji dotyczących oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu oceny ich spełnienia. Modyfikacja taka, jak wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, naruszałaby zasadę równego traktowania wykonawców i zasadę przejrzystości postępowania. Sejm odrzucił również poprawkę dotyczącą pokrywania kosztów postępowania z wpisu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK