| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia popiera dobre pomysły

Unia popiera dobre pomysły

Tylko trzy spółdzielnie znalazły się wśród 399 beneficjentów programu „Rozwój i Modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie - Wsparcie na Inwestycje” (PHARE 2003). Dotacje otrzymało także pięć banków spółdzielczych.

Czy ta proporcja odzwierciedla rzeczywisty udział spółdzielni w wykorzystaniu środków z funduszy europejskich? Pełną statystykę otrzymamy dopiero po całkowitym zamknięciu procedur we wszystkich instytucjach zarządzających programami, czyli dopiero pod koniec 2008 roku.

Analiza list przyznanych dotacji, w których uwidoczniona jest forma prawna beneficjenta, wykazuje, że spółdzielnie stanowią zaledwie ok. 0,5 proc. wszystkich podmiotów, które otrzymały dotacje. A w Polsce działa ponad 18,5 tys. spółdzielni, co z kolei oznacza, że stanowią one ok. 1,5 proc. tych małych i średnich przedsiębiorstw, do których przede wszystkim kierowane jest unijne wsparcie.

WAŻNE

W programie „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”, Działanie 2.1. „Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo”, do wzięcia pozostało jeszcze 90 mln zł. Przewidziane jest dofinansowanie od 2,5 tys. zł do 250 tys. zł. Szczegóły na stronie: www.parp.gov.pl

W tym roku zaczną obowiązywać przepisy unijne zezwalające na tworzenie spółdzielni transgranicznych, co otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości. Dlatego sytuacja, w której ułamek procentu spółdzielni korzysta z dotacji, powinna niepokoić.

Dobra księgowość to za mało

Jedną z najważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest złe prawo i zmarnowana szansa przyjęcia przez Sejm poprzedniej kadencji projektu ustawy Prawo spółdzielcze. Ciągle obowiązuje więc ustawa z 1982 roku, 30 razy nowelizowana, niespójna, zawierająca archaiczne uregulowania.

Są także inne przyczyny. W większości znanych przypadków spółdzielnie posiadają niemal nieograniczoną zdolność kredytową. I nie jest to wynikiem wzorowej księgowości, lecz wartości posiadanego majątku, przede wszystkim w postaci nieruchomości z uregulowanym stanem własności. Mimo to albo o dotacje nie występują, albo wnioski są odrzucane.

Grzechem głównym spółdzielni ubiegających się o dotacje jest – mówiąc obrazowo – utożsamianie zakupu nowego pieca piekarniczego z innowacyjnością. A zatem traktowanie dotacji jako sposobu na dofinansowanie zakupu doraźnie potrzebnych urządzeń.

Spółdzielnie, właśnie te spełniające kryteria do aplikowania, w większości posiadają słabe zasoby informatyczne, ale nie dostrzegają konieczności zmiany tego stanu rzeczy. Bardzo często poczta elektroniczna jest wykorzystywana wyłącznie w celu dokonania przelewów składek ZUS-owskich. Własna strona internetowa ciągle bywa rzadkością. Zatem jeśli w takim stanie rzeczy spółdzielnia występuje tylko o dofinansowanie zakupu pieca, a nie jest on połączony z wolą dokonania innych zmian, np. z informatyzacją, to firma sama wyklucza się z szansy wsparcia planowanej inwestycji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK