REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat łaskawy tylko dla niektórych

REKLAMA

Z nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych senatorzy wykreślili zwolnienie zamawiającego z obowiązku stosowania istotnych przepisów przy usługach związanych z utrzymaniem dróg i ulic i dodali przepis zwalniający wyższe uczelnie ze stosowania ustawy przy zamówieniach do wartości 60 tys. euro.
Nie ulega wątpliwości, że Polska w małym stopniu wykorzystuje środki unijne, w tym fundusze strukturalne. Przedsiębiorcy za ten stan rzeczy winią m.in. zbyt rygorystyczne przepisy prawa zamówień publicznych. Nowelizacja ustawy dąży do znacznego uproszczenia tych przepisów. Jedną z bardziej istotnych zmian wprowadzonych przez Senat jest wykreślenie przepisu zezwalającego na niestosowanie wielu istotnych przepisów przy usługach związanych z utrzymaniem dróg i ulic, bo było to niezgodne z dyrektywą unijną.

Senat ograniczył także swobodę daną zamawiającym przez Sejm. Nie mieli bowiem obowiązku żądania od wykonawcy dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu, wadium, zabezpieczenia należytego wykonania umowy, gdy wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych. Dla robót budowlanych wynosi on obecnie 5 mln 278 tys. euro, co w złotówkach daje ok. 22 mln zł, a z podatkiem VAT – 28 mln zł. Senat próbował próg ten obniżyć do 750 tys. euro, ale propozycja nie przeszła. Oznacza to, że zamówienie na roboty budowlane do podanej kwoty może trafić do każdej firmy, zawiązanej np. dla wykonania tylko tego jednego, skoro przedsiębiorca nie musi potwierdzać swojej wiarygodności i legitymować się dokumentami, które w innym wypadku mogłyby przesądzić o wykluczeniu go z postępowania. I tak będzie się mogło zdarzyć, że wybudowanie szkoły lub szpitala powierzy się tzw. firmie krzak.

Wbrew temu, co uchwalił Sejm, który uznał za wystarczające przekazanie ogłoszenia o udzieleniu takiego zamówienia Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, senatorowie uważają, że przy wartości między 60 tys. euro a progami unijnymi, musi być ono przekazane prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych. W ten sposób zamówienia te będzie można przynajmniej kontrolować. Zmienił też przepis mówiący, że zamawiający może żądać wadium przy zamówieniach od wartości 60 tys. euro, tak że obniżył ją do 6 tys. euro. Zwracamy jednak uwagę, że „może” to nie „musi”.

W ostatniej chwili, tzn. już przy głosowaniu, został wprowadzony przepis, zwalniający ze stosowania ustawy wyższe uczelnie, jeśli wartość zamówienia nie przekracza równowartości 60 tys. euro. Kto następny stoi już w kolejce? Nasuwa się też pytanie bardziej ogólne. Czy z gruntu słuszna idea ułatwienia dostępu do środków unijnych przy zbyt daleko posuniętych ułatwieniach i uproszczeniach zasad udzielania zamówień nie przerodzi się w szeroko otwartą bramę dla dostępu do nich różnych kombinatorów?

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY WPROWADZONE PRZEZ SENAT
• Wykreślenie przepisu zwalniającego z obowiązku stosowania dosyć istotnych wymagań przy usługach związanych z utrzymaniem dróg i ulic.
• Zwolnienie wyższych uczelni z obowiązku stosowania ustawy przy zamówieniach do wartości 60 tys. euro.
• Wprowadzenie możliwości żądania przez zamawiającego wadium przy zamówieniach o wartości od 6 tys. euro.
• Obowiązek przekazania prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych ogłoszenia o dzieleniu zamówienia o wartości nieprzekraczającej progów unijnych niezwłocznie po zawarciu umowy.

Marta Pionkowska
marta.pionkowska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA