| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nierówne podwyżki

Nierówne podwyżki

Najszybciej rosną zarobki w branżach, w których i tak zarabia się najwięcej. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach wyniosło 2502 zł i było o 4,3 proc. wyższe niż przed rokiem.

Po uwzględnieniu inflacji za przeciętną płacę mogliśmy zrobić zakupy o 3,8 proc. większe niż w styczniu i lutym ubiegłego roku. Jeszcze przed rokiem wzrost płac nie nadążał za inflacją – w pierwszych dwóch miesiącach 2005 roku siła nabywcza płac spadła o 1,3 proc.

Średnie miesięczne wynagrodzenia w branżach o najniższych zarobkach są ponadczterokrotnie niższe niż w przedsiębiorstwach, w których uposażenia pracowników są najwyższe – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Tradycyjnie najlepiej zarabiają informatycy. Ich przeciętne wynagrodzenie wyniosło w okresie styczeń-luty tego roku 6145 zł i było o 8,8 proc. wyższe niż przed rokiem. Najniższe płace mieli pracownicy przemysłu odzieżowego i futrzarskiego – zaledwie 1358 zł. W dodatku ich zarobki wzrosły tylko o 2,5 proc., czyli znacznie mniej niż przeciętnie w całym sektorze przedsiębiorstw.

Od wielu lat wynagrodzenia najwyższe należą do tych, które rosną najszybciej. W górnictwie w ostatnich pięciu latach nominalne przeciętne płace wzrosły o ponad 30 proc. (o ponad tysiąc złotych), o 35 proc. (ponad 1200 zł) wzrosły uposażenia pracowników zakładów produkujących papierosy oraz w rafineriach. Tymczasem w przemyśle odzieżowym i futrzarskim oraz w przemysłach: włókienniczym i skórzanym średnie płace są zaledwie o ok. 200 zł wyższe niż przed pięcioma laty.

Nie zawsze najlepiej opłacani są pracownicy najwydajniejsi. W górnictwie w latach 2001-2005 tempo wzrostu wydajności pracy było o ok. 7 pkt proc. wolniejsze od realnego wzrostu płac, a w najgorzej wynagradzanych branżach wielokrotnie przewyższało wzrost płac – oceniają eksperci Rządowego Centrum Studiów Strategicznych.

– W niektórych branżach, na przykład w górnictwie, nierzadko podwyżki płac nie są związane z wynikami ekonomicznymi firm, ale z siłą związków zawodowych – mówi Karolina Sędzimir, ekonomista PKO BP.

W ustawie budżetowej na ten rok przyjęto, że wynagrodzenia realne (po uwzględnieniu inflacji) będą o 1,6 proc. wyższe niż w roku ubiegłym. Pierwsze dwa miesiące wskazują, że dynamika płac może być znacznie wyższa.

Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK