| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy Bruksela pomoże drobiarzom?

Czy Bruksela pomoże drobiarzom?

Minister rolnictwa będzie walczył w Brukseli o pieniądze dla naszych producentów drobiu. Ale szanse ma niewielkie.

Decyzję o tym, w jaki sposób wesprzeć drobiarzy w całej Unii, Bruksela podejmie pod koniec kwietnia. O wsparcie wystąpiły Polska, Francja, Gracja, Hiszpania i Niemcy. - W poniedziałek na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa Unii przedstawiliśmy pięć postulatów. Liczę, że zostaną one pozytywnie rozpatrzone - ujawnił wczoraj minister Krzysztof Jurgiel.


Polska chce, by Unia zwiększyła dopłaty do eksportu drobiu i rozszerzyła je na produkty do tej pory dopłatami nieobjęte. Teraz Bruksela dopłaca 40 euro do 100 kg mięsa. Polska chce, by ta suma się podwoiła i dopłaty objęły nie tylko jaja, polędwiczki i tuszki kurze, ale też wszystkie elementy drobiowe. Chcemy też, by Unia sfinansowała wielką kampanię promującą mięso drobiowe, tak by złagodzić panikę wśród konsumentów.


. - Nic z tego nie będzie, mamy nieoficjalne informacje, że Unia może sfinansować tylko kampanię promocyjną. Pozostałych postulatów nie poprze - mówi Leszek Kawski z Krajowej Rady Drobiarstwa. Jego zdaniem Bruksela nie chce zwiększać dopłat, bo boi się, że w ten sposób będzie nakręcała produkcję drobiu. Tymczasem magazyny na całym świecie zawalone są obecnie mięsem drobiowym. W Polsce zalega ponad 30 tys. ton. A eksport maleje (w listopadzie wyeksportowaliśmy 35 tys. ton, w styczniu już tylko 2 tys.). Hodowcy i zakłady mięsne sprzedają dziś swoje produkty grubo poniżej kosztów.


Wiceminister rolnictwa Andrzej Babuchowski uważa, że nasi drobiarze mają szanse na wsparcie ze strony Brukseli. Nigdy bowiem Unia nie spotkała się z taką katastrofą. Nawet w przypadku choroby BSE nie było tak szybkiego i szerokiego upadku branży. BSE rozwijało się u bydła przez wiele lat, tymczasem unijny rynek drobiu zawalił się w ciągu dwóch miesięcy. - Jestem przekonany, że chociaż część spraw załatwimy - mówi Andrzej Babuchowski.Krystyna Naszkowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK