| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kosztowny falstart urzędów skarbowych

Kosztowny falstart urzędów skarbowych

To zła wiadomość dla Zyty Gilowskiej, wicepremiera i ministra finansów. Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwszy wyrok w sprawie kompetencji dużych urzędów skarbowych (obsługują wielkich podatników, np. banki i towarzystwa ubezpieczeniowe).

NSA oddalił skargi kasacyjne dyrektora izby skarbowej na wyrok sądu I instancji niekorzystny dla dużych urzędów. NSA potwierdził więc, że owe urzędy zaczęły działać za wcześnie i nie mogły wydawać decyzji w 2004 roku, lecz dopiero rok później.

Wyrok będzie dla podatników poważnym argumentem w ewentualnych postępowaniach o stwierdzenie nieważności decyzji wydanych przez duże urzędy skarbowe w 2004 roku. Z interpretacji NSA jasno wynika, że urzędy w 2004 roku wydawały decyzje z naruszeniem prawa. W praktyce może to pociągnąć za sobą konieczność zwrotu podatków i innych należności zapłaconych na podstawie nieważnych decyzji.

– Biorąc pod uwagę, że duży podatnik płaci wysokie podatki, same odsetki od zwrotów mogą znacznie nadszarpnąć budżet – ocenia Michał Stolarek, radca prawny z kancelarii Stolarek&Grabalski.

Pomysł wyprowadzenia wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, które zajmą się obsługą dużych podmiotów, przyjęto w 2003 roku z dużym entuzjazmem. Jednak zaraz po tym, jak zaczęły funkcjonować, ci sami eksperci alarmowali, że stało się to za wcześnie.


Aleksandra Tarka
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »