| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska wciąż konkurencyjna

Polska wciąż konkurencyjna

Łączne koszty pracy w Polsce w przeliczeniu na godzinę podrożały pod koniec 2005 roku o około 0,25 euro. Nadal jesteśmy konkurencyjni wobec Czech i Węgier, chociaż przegrywamy ze Słowacją i krajami bałtyckimi.

Kraje starej Unii trzymają w ryzach swoje i tak wysokie koszty pracy, podczas gdy w nowych państwach UE, zwłaszcza w krajach bałtyckich, rozgorzała pogoń za wyższymi zarobkami, co w efekcie podnosi koszty pracy – wynika z raportu Eurostatu.

Koszty pracy, na które składają się zarówno wynagrodzenia pracowników, jak i pozapłacowe obciążenia pracodawców, głównie w formie składek ubezpieczniowych, wzrosły w IV kwartale 2005 roku we wszystkich krajach Wspólnoty średnio o 2,9 proc.

Najwolniej koszty pracy rosły w Niemczech (0,4 proc.), w Portugalii (0,7 proc.) i na Malcie (2,0 proc.), najszybciej w bałtyckiej trójce, przy czym Łotwa jest w tym pościgu bezspornym liderem z roczną dynamiką 16,6 proc.

W Polsce praca podrożała średnio o 5,3 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2004 roku. Ponieważ wtedy całkowity koszt pracy za godzinę wynosił 4,74 euro, to uwzględniając wskazaną dynamikę na koniec 2005 roku koszty pracy w naszym kraju kształtują się na poziomie 4,99 euro. To znacznie mniej niż w Czechach i na Węgrzech, ale o kilkanaście eurocentów drożej niż na Słowacji.

W Polsce zarysowała się jeszcze jedna różnica. Jeśli w krajach UE trochę szybciej rosły koszty pracy w budownictwie niż w przemyśle i usługach, to u nas gwałtowny wzrost kosztów pracy w budownictwie w III kwartale 2005 roku mocno wyhamował. W sumie były one wyższe tylko o 2,9 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2004 roku, w usługach podskoczyły o 5,7 proc., a w przemyśle o 5,3 proc.


Tadeusz Barzdo
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK