| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Policja pracy w firmie

Policja pracy w firmie

Od dziś kontrola legalności zatrudnienia może być przeprowadzona w firmie bez uprzedzenia. W razie potrzeby uczestniczyć w niej mogą również przedstawiciele ZUS, Państwowej Inspekcji Pracy, Policji i Straży Granicznej.

Urzędnicy kontrolujący czy wszyscy w firmie pracują legalnie, zwani potocznie policją pracy, nie muszą powiadamiać pracodawcy o tym, że chcą go skontrolować. Mogą wejść na teren danego zakładu pracy bez uprzedzenia, także w dniach i godzinach wolnych od pracy, pod warunkiem że na jego terenie przebywa choćby jedna osoba wykonująca pracę.

Kontrola z oświadczeniem

Jeśli w momencie przeprowadzania kontroli w firmie nie będzie pracodawcy lub osoby go reprezentującej, wówczas policja pracy, zgodnie z obowiązującym od dziś rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 lutego 2006 r. w sprawie kontroli legalności zatrudnienia (Dz.U. nr 36, poz. 245), spisze tożsamość osób wykonujących pracę w firmie i przyjmie od nich oświadczenia o tym, że są w niej zatrudnieni legalnie lub, że legalnie wykonują inną pracę zarobkową. Powiadomi też pracodawcę o próbie przeprowadzenia kontroli i umówi się z nim na inny termin.
Kontrolujący ma prawo do swobodnego poruszanie się po terenie przedsiębiorstwa. Może przy tym sporządzać potrzebne mu odpisy, wyciągi lub kserokopie dokumentów. W swojej pracy może wykorzystywać również środki audiowizualne, czyli np. kamerę, aparat fotograficzny czy dyktafon.

Poprawki niewskazane

Ustalenia z kontroli muszą być opisane w protokole. Nie można w nim dokonywać żadnych poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu tego dokumentu. Wyjątek stanowią omyłki pisarskie i rachunkowe, które przeprowadzający kontrolę musi parafować podając datę dokonania skreślenia. Protokół powinien być podpisany zarówno przez przeprowadzającego kontrole, jak i przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.
Jeżeli w ciągu 7 dni przedsiębiorca zgłosi na piśmie umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w tym dokumencie, urzędnik ma obowiązek ponownie przeanalizować zebrane dowody, ustosunkować się do zastrzeżeń i – jeśli jest taka potrzeba – uzupełnić protokół.
Policja pracy podlega wojewodzie, który sprawuje nadzór nad przeprowadzanymi w firmach kontrolami legalności zatrudnienia.

Izabela Rakowska-Boroń
Izabela.rakowska@infor.pl


reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »