| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Internetowe szukanie kapitału

Internetowe szukanie kapitału

Platforma internetowa Start umożliwia firmom pozyskanie do 15 mln zł kapitału. Sposobów na pozyskanie kapitału jest wiele. Jednym z nich może być Platforma Start. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Giełdy Papierów Wartościowych i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zasady są proste. Na stronie internetowej www.start.info.pl mogą zarejestrować się spółki poszukujące kapitału oraz tzw. inwestorzy kwalifikowani.

– Celem Platformy Start jest umożliwienie nawiązania bezpośredniego kontaktu pomiędzy spółkami poszukującymi kapitału na rozwój a zarejestrowanymi w systemie inwestorami kwalifikowanymi, poszukującymi nowych możliwości inwestycyjnych – wyjaśnia Michał Urbanowicz z działu emitentów GPW.

Należy pamiętać o kilku ograniczeniach. Platforma przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych pozyskaniem kapitału w kwocie do 15 mln zł. Finansowanie za jej pośrednictwem może mieć tylko charakter udziałowy. W bazie mogą rejestrować się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne.


– Platforma nie narzuca ograniczeń dotyczących etapu rozwoju i sektora działalności rejestrujących się przedsiębiorstw – mówi Michał Urbanowicz.

Po stronie inwestorów mogą znaleźć się natomiast podmioty posiadające odpowiednie kwalifikacje i fundusze, m.in. banki, biura maklerskie, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń, fundusze venture capital i private equity, osoby fizyczne wpisane do rejestru inwestorów kwalifikowanych na mocy decyzji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Anioły Biznesu). W systemie mogą zarejestrować się również podmioty zagraniczne.

Pierwszym krokiem jest rejestracja zarówno firm, jak i inwestorów. Przedsiębiorcy zamieszczają podstawowe informacje dotyczące działalności spółki oraz kwotę i przeznaczenie kapitału, który zamierzają pozyskać. Firmy nie powinny obawiać się o bezpieczeństwo zamieszczanych w systemie danych, bo dostęp do nich mają tylko zarejestrowani inwestorzy – wszyscy bądź tylko wskazani przez daną spółkę. Zarejestrowane spółki nie mają też możliwości wzajemnego przeglądania zamieszczonych informacji.

Obecnie na platformie zarejestrowanych jest 35 spółek i 14 inwestorów kwalifikowanych. Trzeba podkreślić, że Start nie jest platformą transakcyjną. Ułatwia ona nawiązanie bezpośredniego kontaktu, natomiast transakcje związane z dokapitalizowaniem przedsiębiorstw przeprowadzone będą na zasadach uzgodnionych przez zainteresowane strony.

– Jest jeszcze za wcześnie, żeby oceniać skuteczność tego narzędzia. Dopiero pod koniec roku sprawdzimy, czy za pośrednictwem Platformy nawiązane zostały kontakty między spółkami i inwestorami – mówi ekspert z GPW.

Dodatkową zachętą może być to, że rejestracja oraz obecność uczestników w systemie jest bezpłatna.


Maciej Bednarek
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK