REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca z urzędu łącznie ze świadczeniem

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce zmienić zasady korzystania ze świadczeń przedemerytalnych. Osoby po 50 roku życia zainteresowane uzyskaniem prawa do tych świadczeń musiałyby przez dwa lata pracować na rzecz społeczności lokalnej.
Na świadczenie przedemerytalne mogłyby przejść dopiero po upływie tego czasu, a nie – jak obecnie – w pół roku po utracie pracy. W tym czasie jednak pomagałyby np. w domach pomocy społecznej, domach dziecka itp.

– Chodzi o to, by te osoby mogłyby być jak najdłużej aktywne zawodowo – mówi wiceminister pracy i polityki społecznej Robert Kwiatkowski. W jego przekonaniu należałoby także wprowadzić zachęty dla pracodawców, aby przekonać ich do zatrudniania osób po 50 roku życia. Taki cel zapisany jest także w projekcie Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2006, do którego dotarliśmy, a którym ma się zająć rząd na jednym z najbliższych posiedzeń. Konkretnych propozycji ułatwień dla pracodawców do zatrudniania osób po 50 roku życia jednak nie ma ani w planie, ani przedstawionych przez ministra koncepcji zmian.

REKLAMA

– O konkretach można będzie mówić dopiero po konsultacjach z pracodawcami – podkreśla Robert Kwiatkowski.

Pracodawcy jednogłośnie opowiadają się za zmniejszeniem ochrony przed zwolnieniem z pracy osób starszych.
Krótsza ochrona przed zwolnieniem

Pracodawcy tymczasem jednogłośnie opowiadają się za zmniejszeniem ochrony przed zwolnieniem z pracy osób starszych. Obecnie, zgodnie z kodeksem pracy, taka ochrona wynosi 4 lata. W opinii Jolanty Jaworskiej z Amerykańskiej Izby Handlowej, powinna być ona ograniczona do 2 lat. Obecna, zamiast chronić wspomniane osoby, bardziej im szkodzi. Pracodawcy bowiem boją się zatrudniać osoby po 50 roku życia, inni natomiast rozwiązują stosunek pracy z tymi, które niebawem mają wejść w okres ochronny.

Za jeszcze krótszym, rocznym, okresem ochronnym opowiada się Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Całkowitej likwidacji wspomnianej ochrony chce natomiast Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Nie działa ona bowiem korzystnie ani na pracodawców, ani na samych pracowników. Tym ostatnim często opłaca się przejść na wcześniejszą emeryturę, ponieważ będą mogli dorobić do niej około 1600 zł. – Jak wynika z naszych wyliczeń, jeśli dana osoba nie skorzystałaby z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę i pracowałaby do końca 4-letniego okresu ochronnego, jej świadczenie emerytalne, po upływie tego czasu, byłoby wyższe jedynie o około 10 zł – podkreśla Andrzej Malinowski.

Praca rotacyjna

Pracodawcy chcieliby ponadto, aby możliwe było obniżenie płaconych przez nich składek zdrowotnych za pracowników po 50 roku życia. W opinii Andrzeja Malinowskiego, dobrym pomysłem na zaktywizowanie tej grupy osób byłoby także wprowadzenie tzw. pracy rotacyjnej. KPP chciałaby upowszechnić ten system pracy. Miałby on polegać na tym, że na jednym etacie zatrudnione byłyby dwie osoby – starsza, z doświadczeniem zawodowym i młodsza, która byłaby przez tą starszą przygotowywana do samodzielnego objęcia danego stanowiska. – Chcemy wprowadzić taki pilotażowy program w kilku przedsiębiorstwach w Polsce – wspomina prezydent KPP.

Połowa zasiłku dla pracodawcy

Inny pomysł na rozwiązanie, które miałoby zachęcić pracodawców do zatrudniania osób po 50 roku życia – szczególnie tych pozostających bez pracy – ma Jolanta Jaworska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Jeżeli ta osoba nie pracuje, to koszt tego spada w całości na państwo. W takim razie, państwo mogłoby podzielić się zasiłkiem wypłacanym bezrobotnemu z pracodawcą. Tę część zasiłku pracodawca otrzymywałby w zamian za zatrudnienie bezrobotnego.

Ucieczka z rynku pracy

REKLAMA

Z kolei w opinii dr. Macieja Grabowskiego z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, największym problem nie jest brak zachęt dla pracodawców do zatrudniania osób starszych. Problemem jest stworzenie przez państwo możliwości ucieczki z rynku pracy tych osób – na wcześniejsze emerytury lub świadczenia przedemerytalne. Dostrzegają to także eksperci resortu pracy. Podkreślają, że jedną z cech polskiego systemu zabezpieczenia społecznego jest powszechna dostępność świadczeń dla osób w wieku przedemerytalnym. W ostatnich latach głównie wcześniejsze emerytury i świadczenia przedemerytalne umożliwiały odchodzenie z rynku pracy osobom przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. W okresie wcześniejszym, w większym stopniu wycofywanie się z rynku pracy umożliwiały renty z tytułu niezdolności do pracy.

Taka konstrukcja systemu zabezpieczenia społecznego jest podstawową przyczyną bardzo niskiego wskaźnika aktywności zawodowej osób w wieku 55-64 lat (poniżej 35 proc.). Ponad 80 proc. osób biernych zawodowo w tym wieku deklaruje, że otrzymywanie wcześniejszego świadczenia emerytalnego lub renty inwalidzkiej jest przyczyną pozostawania poza rynkiem pracy. Dlatego tak ważny jest nacisk na aktywizację.


Izabela Rakowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA