| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inicjatywa Mikro dla mikrobiznesu

Inicjatywa Mikro dla mikrobiznesu

Minimum formalności przy staraniu się o pożyczkę, fachowa i szybka obsługa to podstawowe atuty Inicjatywy Mikro, czyli funduszu udzielającego pożyczek małym firmom oraz osobom, rozpoczynającym działalność gospodarczą.

W ciągu 10 ostatnich lat wiele się zmieniło na rynku usług bankowych, lecz nadal duża grupa podmiotów gospodarczych ma trudności z dostępem do kredytu na rozwój, zaś uzyskanie środków na sfinansowanie startu firmy jest dla wielu potencjalnych przedsiębiorców praktycznie niemożliwe. Właśnie do takich odbiorców adresujemy ofertę naszego funduszu pożyczkowego – powiedziała Izabela Norek, prezes zarządu Inicjatywy Mikro, podsumowując dziesięciolecie jej działalności. Z finansowego wsparcia IM korzystają głównie mikrofirmy, czyli podmioty gospodarcze od jednoosobowych, do zatrudniających do 5 pracowników, oraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.
Kto korzysta z pożyczek

Z badań prowadzonych przez IM wynika, że jej statystyczny klient nie przekroczył 45 lat, ma wykształcenie wyższe, średnie bądź specjalistyczne, kiedyś pracował na etacie, z pracy odszedł z własnej inicjatywy (50 proc.) bądź w wyniku redukcji (23 proc.) i przeważnie pochodzi z rodziny, w której nie było tradycji prowadzenia prywatnej inicjatywy.

Po wsparcie finansowe do IM zgłaszają się głównie podmioty z sektora usług, w tym remontowo-budowlanych, transportowych, małej gastronomii. W ostatnim czasie daje się zaobserwować wzrost liczby firm otwieranych przez panie, a świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne, fitness i inne, służące poprawie urody. Pojawiają się też inicjatorzy uruchamiania zakładów, świadczących usługi niszowe, jak – przykładowo – kompleksowa dekoracja stołów i pomieszczeń na imprezy ślubne czy wysoko specjalistycznych, na przykład produkcja japońskich lampionów.

Co to jest inicjatywa mikro

Inicjatywa Mikro powstała w 1996 roku dzięki środkom, przyznanym Polsce przez rząd USA i pomocy Opportunity International – międzynarodowej organizacji, zajmującej się wspieraniem drobnej przedsiębiorczości w regionach rozwijających się. Od 2003 roku IM korzysta z dotacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest akredytowanym członkiem: Opportunity International, Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych oraz Microfinance Centre w Warszawie. Ma certyfikat ISO 9001: 2000 w zakresie udzielania pożyczek na rozwój działalności gospodarczej. Operuje na południu Polski, gdzie ma swoje przedstawicielstwa.

Trzy produkty

Inicjatywa Mikro obecnie proponuje swoim klientom trzy produkty. Pierwszy, w postaci pożyczki na cele inwestycyjne lub kapitał obrotowy, jest kierowany do rozpoczynających działalność gospodarczą lub prowadzących firmę. Pożyczka wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł, można ją spłacać przez 2 lata, a jako zabezpieczenia Inicjatywa wymaga weksla i poręczenia osób fizycznych. Drugi, w formie programu „Wspieranie przedsiębiorczości kobiet”, realizowany jest przez szkolenia, doradztwo oraz pożyczki i umożliwia paniom założenie własnej działalności gospodarczej. Zaś program „Praca dla młodych” obejmuje pożyczki na rozpoczęcie działalności lub utworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych do 25 roku życia (27 roku – dla absolwentów wyższych uczelni).

WAŻNE ADRESY

Kraków,
al. Krasińskiego 11A;
tel/fax: )0 12) 427 03 93;
(0 12) 427 03 36
Katowice,
ul. Dąbrowskiego 22, p. 117; tel./fax: (0 32) 253 90 23;
(0 32) 255 47 58
Bielsko-Biała,
ul. Cyniarska 36;
tel./fax: (0 33) 815 09 59;
(0 33) 815 09 60
Częstochowa,
ul. Śląska 23, p. 30;
tel./fax: (0 34) 360 64 20; 360 57 91
strona internetowa: www.inicjatywamikro.pl
Proste procedury

Od 1996 roku do końca 2005 roku IM udzieliła 4748 pożyczek na łączną kwotę prawie 53 mln PLN, z czego tylko 3 pożyczki nie zostały spłacone. Średnia wysokość pożyczki wynosi 12,8 tys. zł, a średni okres spłaty – 19 miesięcy. Jak zapewniła prezes Izabela Norek, procedury uzyskania pożyczki są bardzo proste, a umowa może zostać podpisana nawet w miejscu działalności gospodarczej klienta, po zwizytowaniu firmy przez specjalistę do spraw pożyczek.


Ewa Grochala - Włodek
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK