| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NBP powinien walczyć z inflacją

NBP powinien walczyć z inflacją

Celem działania Narodowego Banku Polskiego powinna być dbałość o stabilność pieniądza, a rozszerzanie celu jest zbędne - ocenia wicepremier Zyta Gilowska.

Gilowska zasugerowała jednak, że pozostawienie ustawy o NBP bez zmian jest mało prawdopodobne. "Mój pogląd jest fundamentalnie prosty. Jeżeli NBP dba o stabilność polskiego pieniądza, to robi najlepszą rzecz z możliwych i nie musi robić nic więcej. Ale obawiam się, że akurat w tej kwestii fundamentaliści są w Polsce w mniejszości" - powiedziała Gilowska w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".Zmiany w ustawie o NBP forsuje Samoobrona. Partia, która jest sygnatariuszem paktu stabilizacyjnego, chce, by jako podstawowy cel działalności NBP wpisać utrzymanie "stabilnego poziomu cen, rozwoju gospodarczego i wzrostu zatrudnienia". Gwarancję rozszerzenia celu działania NBP zapisano zresztą w pakcie stabilizacyjnym.Obecnie ustawa o NBP definiuje cele NBP jako utrzymanie stabilnego poziomu cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP. Projekt ustawy autorstwa Samoobrony niebawem trafi prawdopodobnie do I czytania w Sejmie. Marszałek Sejmu Marek Jurek uważa, że po korektach projekt ustawy o NBP nie narusza niezależności banku centralnego i chce skierować projekt ustawy jak najszybciej do I czytania.Samoobrona przedstawiła poprawki do złożonego 1 grudnia 2005 r. projektu zmiany ustawy o NBP. Z dokumentu wynika, że Samoobrona chce wprowadzić możliwość odwoływania prezesa NBP w razie, gdyby dopuścił się poważnego uchybienia swoim obowiązkom wynikającym z ustawy. Samoobrona proponuje również by dodać możliwość odwołania prezesa NBP w razie nieprzyjęcia przez Sejm sprawozdania Rady Polityki Pieniężnej (RPP) z wykonania założeń polityki pieniężnej. Wówczas prezydent RP mógłby wystąpić z wnioskiem o odwołanie prezesa NBP z pełnionej funkcji przed upływem kadencji.Obecnie prezesa NBP można odwołać tylko w razie długotrwałej choroby, skazania prawomocnym wyrokiem za popełnione przestępstwo lub orzeczenia przez Trybunał Stanu zakazu zajmowania wysokich stanowisk. Przeciwny zmianom w ustawie jest NBP.Pod koniec lutego prezes NBP Leszek Balcerowicz mówił, że propozycja, aby NBP dbał o wzrost gospodarczy, jest szkodliwa, sprzeczna z konstytucją i może być instrumentem nacisku politycznego na niezależny bank centralny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK