REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy skorzystają z własnych wynalazków

REKLAMA

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest nadal niska. Tymczasem wynalazki dokonane przez Polaków zyskują nagrody na światowych wystawach wynalazczości i innowacji przede wszystkim w Brukseli, Norymberdze i Moskwie.
W ubiegły poniedziałek w Muzeum Techniki w Warszawie otwarta została XIII Giełda polskich wynalazków. Służy ona prezentacji polskich wynalazków i wynalazców nagrodzonych na arenie międzynarodowej.

– Promocja nowoczesnej myśli technicznej to we współczesnym świecie jeden z warunków postępu i rozwoju gospodarczego – powiedział podczas otwarcia wystawy Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Wyróżnieni wynalazcy otrzymali nagrody od ministra.

REKLAMA

– Mam nadzieję, że wynalazki zostaną wykorzystane w przemyśle, a przedsiębiorcy umiejętnie zastosują je w praktyce – dodał wiceminister Kaczmarek, gratulując nagrodzonym.

Celem pokazu, obejmującego 92 wynalazki, jest przedstawienie nie tylko dorobku polskich konstruktorów, ale przede wszystkim ma on służyć promocji poszczególnych prezentowanych wynalazków, spełniając rolę giełdy.

REKLAMA

Współorganizatorem giełdy jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalistów. Statutowymi zadaniami stowarzyszenia jest niesienie pomocy w opracowywaniu i zgłaszaniu projektów wynalazczych, ich promocja i popularyzacja. Reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia wobec podmiotów gospodarczych i administracji, organizacja pokazów i wystaw wynalazków oraz innowacji w kraju i za granicą, a także popularyzacja twórców projektów wynalazczych i organizacja konferencji i seminariów naukowych.

REKLAMA

Giełdy Wynalazków organizowane są od 12 lat w Muzeum Techniki w Warszawie, a udział w nich bierze ok. 200 wynalazców z całej Polski. Celem imprezy jest zaprezentowanie publiczności rozwiązań, które w minionym roku zdobyły uznanie na licznych wystawach światowych. Giełdy wynalazków pełnią także funkcję popularyzatorską i edukacyjną wśród młodzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynalazki wystawione na wystawie to prototypy. Z racji że są unikalne, to ich obecność na wystawie powoduje przestój w pracach nad ich produkcją i dlatego też będzie można je oglądać już tylko do jutra.

Przykłady wynalazków

Podczas ubiegłorocznej wystawy można było obejrzeć np. stworzoną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi pneumatyczną komorę wspomagania serca POLVAD, subminiaturowy korektor mowy, biopaliwo do silników z zapłonem samoczynnym.

W tym roku na wystawie znalazły się:

• Opracowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy kombinezon do pracy nad wodą. Jest on elastyczny, czyli umożliwia normalną pracę, a jednocześnie szczelny, hermetyczny.
• Strój zabezpieczający przed promieniowaniem mikrofalowym dla osób pracujących przy konserwacji anten radiowych i nadajników o wielkiej mocy.
• Elegancka bielizna wykonana z mieszanki lnu i bawełny.
• Nowa, udoskonalona wersja pneumatycznej komory wspomagania serca, która była wystawiona w ubiegłym roku, która teraz nazywa się POLCAS.
• Kamizelka kulo-, nożo- i igłoodporna. Do tej pory nikt na świecie nie wynalazł takiej kamizelki, która łączyłaby w sobie te trzy cechy, a przy okazji była lekka i elastyczna.

 Katarzyna Rychter
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA