REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie mięso pojedzie do Rosji?

REKLAMA

Jutro kolejny etap rozmów polsko-rosyjskich weterynarzy nad warunkami zniesienia blokady dla naszej żywności. Jest szansa, że nastąpi to jeszcze w marcu.
We wtorek do Moskwy jedzie zastępca głównego lekarza weterynarii dr Cezary Bogusz. Przedstawi nasze propozycje rozwiązania konfliktu: chodzi o wyznaczenie przejść granicznych, przez które będzie się odbywała odprawa żywności do Rosji, oraz gwarancji, że towar, który jedzie tranzytem przez Rosję do np. Uzbekistanu, nie zostanie sprzedany na terenie Federacji. Od rozwiązania tych dwóch kwestii Rosjanie uzależniają obecnie zniesienie blokady na eksport naszych produktów żywnościowych. Przynajmniej takie warunki postawili głównemu lekarzowi weterynarii dr. Krzysztofowi Jażdżewskiemu w czasie jego wizyty w Moskwie. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tajnej misji dr. Jażdżewskiego, który nie mogąc się doczekać reakcji na wysyłane do Moskwy pisma, postanowił pojechać do Moskwy pod pretekstem odbywających się tam targów żywności. Wprost spytał, co jeszcze strona polska ma zrobić, by Rosjanie znieśli blokadę granic ustanowioną na początku listopada ub. roku (najpierw na mięso i jego produkty, a po dwóch dniach na produkty roślinne). Powodem zamknięcia granic było sfałszowanie 34 świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych przez firmy eksportowe. Rosjanie uznali, że doszło do "masowego łamania prawa" i zakazem eksportu objęli wszystkie firmy. Do tej pory polscy eksporterzy stracili ok 30 mln dol. na tej blokadzie. I chociaż strona polska wzięła na siebie odpowiedzialność na fałszowanie świadectw, zaostrzyła kontrolę na przejściach granicznych, a prokuratura bada sprawę, Rosjanie blokady nie znieśli.
W czasie rozmowy w Moskwie w ubiegłym tygodniu dr Jażdżewski usłyszał, że są jeszcze dwie sprawy do załatwienia - właśnie wyznaczenie przejść granicznych, dzięki czemu kontrola będzie łatwiejsza, i ukrócenie "tajnego eksportu". Ustalono wówczas, że wkrótce dojdzie do kolejnego spotkania departamentów weterynaryjnych na niższym szczeblu, by omówić szczegóły porozumienia. Po powrocie dr Jażdżewski tryskał optymizmem. Wysłał do eksporterów jasny sygnał, że lada chwila może ruszyć eksport . Niektóre firmy zrozumiały nawet, że blokada zostanie zniesiona od 1 marca, i rozpoczęły przygotowania do handlu. Ten optymizm nie spodobał się Rosjanom - w dwa dni później szef rosyjskich weterynarzy minister Siergiej Dankwert stwierdził, że Polska na razie niewiele zrobiła, by wyjaśnić przyczyny łamania rosyjskich przepisów. I nie daje gwarancji, że przypadki fałszowania świadectw nie powtórzą się w przyszłości. Rosjanie jednak zgodzili się na spotkanie na niższym szczeblu. Z naszych informacji wynika, że dr Bogusz nie zawiezie stronie rosyjskiej listy przejść granicznych uprawnionych do kontroli, bowiem nasza weterynaria jako urząd tzw. niższego szczebla nie może narzucać takiego rozwiązania. Jak dowiedziała się "Gazeta", dr Bogusz zaproponuje Rosjanom, żeby sami takie przejścia zgłosili.
Dr Bogusz zawiezie też propozycję zastopowania lewego tranzytu - prawdopodobnie chodzi o wprowadzenie dodatkowych świadectw rosyjskich, tak by strona rosyjska miała całkowitą kontrolę nad towarami, które wjeżdżają na jej teren.
Tym razem dr Jażdżewski nie chciał spekulować nad terminem zniesienia blokady. Powiedział tylko, że nadal jest optymistą i ma nadzieję, iż nastąpi to niebawem.

Krystyna Naszkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA