| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Z banków do funduszy

Z banków do funduszy

Niskie oprocentowanie rachunków bankowych i lokat zmusza firmy do poszukiwania inwestycji dających wyższe stopy zwrotu. Trans Universal Poland i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne postawiły na jednostki funduszy inwestycyjnych.Zmiana strategii

Wyższą rentowność funduszy nad rachunkami i lokatami bankowymi dostrzegł również WSiP. W połowie stycznia zarząd wydawnictwa postanowił zmienić strategię inwestowania wolnych środków i uchwalił, że będą one inwestowane wyłącznie w krótkoterminowe instrumenty rynku pieniężnego i obligacje skarbowe.


W lutym spółka postawiła na fundusze zarządzane przez Union Investment TFI, AIG TFI i BZ WBK TFI. W każdym z towarzystw kupiła jednostki funduszy obligacji, inwestując po 10 mln zł. Zarząd podkreśla, że przy wyborze inwestycji kierował się jej rentownością w perspektywie ostatnich 12 miesięcy i poziomem opłat za zarządzanie.


Zarząd WSiP prowadzi też negocjacje z kolejnym Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych.


Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą również inwestować w fundusze za pośrednictwem swoich banków. W pakietach dla MSP oprócz standardowych produktów i usług coraz częściej znajdują się również jednostki funduszy inwestycyjnych. Oferuje je m.in. Pekao SA, BRE Bank, BZ WBK i Kredyt Bank.Jak inwestuje spółka giełdowa

Spółki giełdowe i spółki prywatne mogą bez żadnych ograniczeń inwestować w akcje i inne papiery wartościowe. Mogą więc dokonywać swobodnie zakupów na giełdzie. Normuje to Traktat Rzymski, który zezwala na swobodny przepływ kapitału. Polskie przepisy są w tym względzie w pełni zharmonizowane z prawem unijnym.


Jedyne ustawowe ograniczenia, które istnieją, wynikają z systemu obrotu giełdowego i są przewidziane w ustawie z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Wprowadzony został obowiązek ujawnienia stanu posiadania. Trzeba poinformować Komisję Papierów Wartościowych i Giełd w ciągu czterech dni o zmianie posiadanego udziału, jeżeli zostaną przekroczone procentowe bariery ogólnej liczby głosów w spółce publicznej. Komisja kontroluje, kto nabywa te pakiety akcji.


W razie przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów na skutek zakupu dodatkowych pakietów akcji akcjonariusz może zostać zobowiązany do sprzedaży w ciągu trzech miesięcy części z nich. Jest to tzw. obowiązek przymusowego wykupu. Gdyby akcje zakupiono w ofercie publicznej, to wówczas akcjonariusz musi ogłosić wezwanie do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji. Ograniczenie może dotyczyć jedynie faktycznego dostępu do pakietów akcji, które chce się zakupić.


Ponadto o wszystkich znaczących informacjach, które spółka dokonuje na giełdzie, powinna być informacja na rynku, na przykład w raporcie bieżącym albo w raporcie rocznym.


Jeżeli pozyskuje się pieniądze z emisji na podstawie pakietu emisyjnego, to można je wydać jedynie na cel podany w prospekcie emisyjnym, podobnie jak pieniądze pozyskane przez spółkę od inwestorów można wydać na cel uzgodniony z nimi, a nie na dowolny.Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK