| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Egzekucja w każdym kraju członkowskim

Egzekucja w każdym kraju członkowskim

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego dostosowującą procedurę cywilną do unijnych przepisów o europejskim tytule egzekucyjnym.

Od 21 października 2005 r. obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady o ustanowieniu Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych. Zgodnie z nim orzeczenia sądowe oraz inne tytuły egzekucyjne, np. ugody, akty notarialne o poddaniu się egzekucji, dotyczące tzw. roszczeń bezspornych, mogą być egzekwowane w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Roszczenia bezsporne to roszczenia pieniężne niekwestionowane przez dłużnika.

Dla skutecznej egzekucji wymagane jednak będzie opatrzenie tytułu egzekucyjnego tzw. zaświadczeniem europejskiego tytułu egzekucyjnego. Wniosek o zaświadczenie wierzyciel będzie musiał skierować do sądu, który wydał orzeczenie, a w przypadku pozostałych tytułów egzekucyjnych – do sądu rejonowego, w okręgu którego tytuł został sporządzony.

Sąd wyda w tej sprawie postanowienie. Na odmowę wydania zaświadczenia wierzyciel będzie mógł złożyć zażalenie do sądu okręgowego.

Jeśli po wydaniu zaświadczenia okaże się, że istniej podstawa do jego uchylenia, sąd na wniosek dłużnika, złożony w terminie miesiąca od dnia dostarczenia mu postanowienia sądu, uchyli zaświadczenie.

Projekt nowelizacji wprowadza także nowe obowiązki dla sądu związane z doręczaniem pozwanemu odpisu pozwu i wezwania na pierwszą rozprawę. Pozwanego trzeba będzie pouczyć m.in. o możliwości złożenia odpowiedzi na pozew, ustanowienia pełnomocnika procesowego oraz braku obowiązkowego zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego. Prawo unijne zawiera bowiem obowiązek należytego poinformowania dłużnika o niezbędnych czynnościach proceduralnych wymaganych w celu zakwestionowania roszczenia oraz o tym, czy reprezentacja przez adwokata jest konieczna.

Agnieszka Wyszomirska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK