| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zadecydują inwestycje długoterminowe

Zadecydują inwestycje długoterminowe

Kiedy stopy procentowe przestaną spadać, kapitał szukający szybkiego zysku ucieknie z Polski. Gospodarce nie zabraknie jednak pieniędzy, gdyż o jej sile decydują inwestycje długoterminowe, a tych w tym roku ma być więcej.

W ubiegłym roku amerykański FED i Europejski Bank Centralny wielokrotnie podwyższały stopy procentowe. Jednocześnie dawały do zrozumienia, że na tym nie koniec. W Polsce, wbrew globalnemu trendowi, stopy spadały. Po styczniowej kolejna obniżka możliwa jest w marcu.

– Obniżki przekładają się na wzrost cen obligacji, co zatrzymuje kapitał spekulacyjny w naszym kraju. Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej ogłosi, że zakończył się okres obniżek, ceny papierów dłużnych zaczną spadać. Wówczas można spodziewać się odpływu kapitału portfelowego, ale nie będzie to ucieczka gwałtowna – prognozuje Marek Nienałtowski, główny ekonomista TMS Brokers.

Zdaniem Marcina Bilbina, analityka Pekao SA, rynek obligacji już stracił na atrakcyjności.

– Spadek stóp procentowych zdecydowanie ograniczył premię za ryzyko. Oczekiwania na dalsze obniżki powodują, że inwestorzy jeszcze kupują polskie papiery dłużne. Jednak inwestuje w nie głównie kapitał spekulacyjny. Długoterminowy kapitał zagraniczny redukuje pozycje – mówi ekspert Pekao SA.

Negatywnie na atrakcyjność rynku papierów dłużnych może wpłynąć również zamieszanie na polskiej scenie politycznej. Gospodarka nie powinna jednak ucierpieć, ponieważ niskie stopy procentowe i niska inflacja są stymulatorem jej wzrostu.

– Z punktu widzenia rynku akcji spadek stóp procentowych może tylko przyciągnąć kapitał na warszawski parkiet – mówi Marcin Bilbin.

Należy też pamiętać, że nieporównywalnie większy wpływ na kondycję polskiej gospodarki mają bezpośrednie inwestycje zagraniczne, a te – według prognoz resortu gospodarki – w 2006 roku wyniosą nawet 10 mld USD, o kilka miliardów dolarów więcej niż w ubiegłym roku.


Maciej Bednarek
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK