| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tańszy kredyt u pośrednika

Tańszy kredyt u pośrednika

Na rynku doradztwa finansowego robi się coraz ciaśniej. W walce o klientów firmy zapowiadają poszerzenie oferty i zwiększenie liczby oddziałów. Wiosną tego roku na rynku pojawi się też nowy gracz, niemiecki doradca finansowy - firma AWD.

Niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego niż w banku, kompleksowe porównanie ofert wielu różnych instytucji, pomoc w załatwianiu formalności – doradcy finansowi robią co mogą by przyciągnąć klientów. Warto wziąć ich ofertę pod uwagę, bo korzyści – szczególnie finansowe – bywają niebagatelne. Ile można zyskać?
Obecnie doradcy Open Finance mogą oferować kredyty niektórych banków z marżą niższą o nawet 0,2-1,0 pkt proc., niekiedy bez prowizji lub innych opłat.
Klienci, którzy zaciągają kredyt hipoteczny w Nordea Banku, zapłacą 1,3 proc. marży. Expander, który sprzedaje ten kredyt, swoim klientom może zaoferować tylko 1 proc. marży.
Za pośrednictwem Expandera tańszy o 0,25 pkt proc. będzie również kredyt Banku Millennium, jeżeli jego kwota przewyższa 400 tys. zł.
– Instytucjom finansowym opłaca się taka polityka, ponieważ pośrednicy zwiększają ich sprzedaż i to przy niższych kosztach. To po stronie doradcy leży m.in. szkolenie pracowników – wyjaśnia Krzysztof Olszewski, doradca finansowy Open Finance.
Co ważne, usługi doradców są bezpłatne. Instytucje finansowe dzielą się z doradcami prowizją.

Pożyczki w rękach doradców

Aż 20 proc. kredytów hipotecznych Polacy kupili w ubiegłym roku za pośrednictwem doradców finansowych. Firmy doradcze prognozują, że w tym roku zwiększą ten udział nawet do 30 proc. Liderem jest Expander, który oferuje produkty 21 banków. W 2005 roku sprzedał prawie 9,3 tys. kredytów, a ich wartość osiągnęła 1,5 mld złotych. Drugi – Open Finance – pośredniczył w sprzedaży 4,1 tys. kredytów o wartości 835 mln zł.

Z klientem za rękę

W przeciwieństwie do pośredników kredytowych, którzy często koncentrują się na sprzedaży produktów jednej instytucji, doradcy finansowi współpracują z kilkudziesięcioma firmami, m.in. bankami, funduszami inwestycyjnymi i firmami ubezpieczeniowymi.
Open Finance współpracuje z 23 bankami, Expander z 21, produkty sześciu banków sprzedaje Goldenegg i Notus Dom Kredytowy. Xelion współpracuje tylko z jednym – Peako S.A. – koncentruje się bowiem na sprzedaży produktów inwestycyjnych, które stanowią 90 proc. jego portfela.
– Klient sam nie sprawdzi tylu ofert, więc samodzielnie nie ma szans podjąć optymalnej decyzji – przekonuje Maciej Kossowski, doradca Expandera.
Inną zaletą jest oszczędność czasu. Starając się np. o kredyt hipoteczny, doradcy dbają o to, by klient zgromadził wszystkie dokumenty i poprawnie je wypełnił.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK