| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy winią biurokratów

Przedsiębiorcy winią biurokratów

Wysokie koszty pracy, częste zmiany prawa oraz biurokracja to najpoważniejsze przeszkody w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcom życia nie ułatwiają też instytucje finansowe - trudno o dobry i tani kredyt - oraz niewydolne sądownictwo.


PROCEDURY ADMINISTRACYJNE

Biurokracja ogranicza wolny rynek i konkurencję – alarmują przedsiębiorcy. Opinię taką wyraziła aż jedna czwarta indagowanych firm – w tym aż 34,9 proc. dużych firm, a wśród firm z wyłącznym kapitałem zagranicznym i kapitałem mieszanym – ponad 30 proc.
Rozmaite zgłoszenia, rejestracje, aktualizacje, sprawozdania, uzyskiwanie zezwoleń czy wypełnianie skomplikowanych formularzy – to wszystko może skutecznie odstręczyć od prowadzenia własnego biznesu. Co gorsza, firmom często trudno nadążyć za zmianami dotyczącymi biurokratycznych obowiązków – aby nie popaść w konflikt z prawem, trzeba na bieżąco śledzić dokonywane w nim zmiany. A to nierzadko oznacza konieczność korzystania z obsługi kancelarii prawnej czy zatrudnienia dodatkowych pracowników.
Firmy, chcąc sprzedać produkt lub usługę, muszą dbać o ich dobrą jakość czy przystępną cenę. Jednak podjęcie, a następnie prowadzenie działalności gospodarczej wymaga cierpliwości i odwagi przebicia się przez biurokratyczne wymogi. Nie wszystkim wystarcza tych cnót na dłużej. W efekcie zdarza się, że z danej branży wykruszają się przedsiębiorcy zniechęceni nadmierną biurokracją, a przez to branża staje się mniej konkurencyjna. Zdrowej konkurencji nie ma z kolei bez wolnego rynku, który zapewnia swobodę kontraktowania różnym podmiotom. Interwencjonizm państwowy i nadmierna biurokracja hamują więc rozwój przedsiębiorczości.

TRUDNO O FINANSOWANIE

Prawie co dziesiąta mała firma narzeka na brak źródeł finansowania.
– Dzieje się tak dlatego, że banki są dość ostrożne w finansowaniu takich firm, ponieważ na ogół nie mają one długiej historii, co sprawia, że występuje ryzyko w udostępnianiu im kredytów. Ale postawa banków zmienia się już szybko na korzyść małych firm – ocenia Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.
Braku środków na modernizację i rozwój nie sygnalizują duże firmy, ponieważ dzięki dobrej koniunkturze, notowanej w ostatnich dwóch latach, ich rentowność była wysoka. Tradycyjnie o braku środków na inwestycje nie mówią firmy z kapitałem zagranicznym – są zwykle częścią korporacji międzynarodowych bogatych w kapitał.

POWOLNE SĄDOWNICTWO

Polskie sądownictwo gospodarcze nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców. Nie można się temu dziwić, ponieważ średni okres rozstrzygnięcia sporu gospodarczego wynosi ponad rok. W rezultacie złe sądownictwo gospodarcze i problemy z egzekwowaniem należności od partnerów były dla 3,7 proc. ankietowanych firm barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej – wśród małych firm odsetek ten wyniósł 9,9 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK