| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prywatyzacja poczeka

Prywatyzacja poczeka

Nowe wybory oznaczają zamrożenie części programów gospodarczych, rozpoczętych lub realizowanych przez obecny rząd. Zniechęcą inwestorów zagranicznych i doprowadzą do nagłych wahań na rynkach finansowych.

Nowe wybory uderzą w prywatyzację. Prawdopodobne jest rozszerzenie listy przedsiębiorstw, które nie zostaną sprzedane. Dziś sprowadza się ona głównie do przedsiębiorstw tzw. sieciowych (przesył energii, linie kolejowe itd.), ale może byś rozszerzona o energetykę i paliwa, jeśli w nowym rządzie wzmocni się nastawienie etatystyczne. Najprawdopodobniej wstrzymana zostanie restrukturyzacja i prywatyzacja grupy BOT oraz dystrybutorów energii. Przedłuży się rozwiązanie problemu KDT-ów (kontraktów długoterminowych). O kolejne kilka miesięcy przełożone zostaną decyzje w sprawie przyszłości spółek górniczych.

– W obliczu wyborów rząd nie będzie rządził, tylko administrował. A to oznacza, że z całego roku wykorzysta się dla prywatyzacji, zresztą okrojonej, zaledwie 8-9 miesięcy – uważa Piotr Tamowicz, doradca ekonomiczny.

Rząd może także powstrzymywać się z decyzjami, których skutki mają międzynarodowy zasięg, a wymagają pilnego rozwiązania – chodzi o konflikt z Eureko oraz sprawę fuzji banków Pekao i BPH.

Wywołana ponownymi wyborami hibernacja procesów gospodarczych może się okazać nie tak szkodliwa jak to, co nastąpi po powołaniu nowego gabinetu. Jeśli polityczny układ rządzący rozszerzy się, najprawdopodobniej dojdzie do zmian w programach gospodarczych. Największe zawirowania nastąpią jednak w spółkach Skarbu Państwa: do ich rad nadzorczych i zarządów trafi duża grupa osób odsuniętych od rządu lub z nim związana. Sparaliżowane mogą być także ministerstwa i centralne urzędy, bo ewentualne zmiany w ich ścisłym kierownictwie (sekretarze i podsekretarze stanu) pociągną roszady kadrowe na szczeblach merytorycznych (dyrektorzy departamentów, ich zastępcy itd).


Adam Woźniak
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »