| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw

Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw

Już prawie dwa lata realizowany jest Sektorowy Program Operacyjny Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006. Ten instrument pozyskiwania środków Unii Europejskiej skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw.

Sektorowy Program Operacyjny Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 znany pod hasłem Unia dla Przedsiębiorczych Program Konkurencyjność to jeden z kluczowych dokumentów przygotowanych przez Polskę, przewidzianych w Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 i określających ramy wsparcia dla Polski z funduszy strukturalnych po przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Stan realizacji programu

W Ministerstwie Gospodarki przedstawiony został właśnie stan realizacji tego programu.

Najwięcej projektów realizowanych jest w województwie mazowieckim (833 projekty na kwotę 667 mln zł), śląskim (554 na kwotę 501 mln zł), wielkopolskim (469 na kwotę 235 mln zł). Najmniej projektów realizują województwa: opolskie, świętokrzyskie i lubuskie (stan na 19 grudnia 2005 r.).

Na realizację programu w latach 2004-2006 przewidziano około 1,7 mld euro, w tym 1,2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 461 mln euro z krajowych środków publicznych. Przedsiębiorcy dołożą do realizowanych projektów około 1,1 mld euro.

Dwa priorytety

SPO WKP podzielony został na dwa priorytety: Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu oraz Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw. W ramach Priorytetu zakontraktowano 315 projektów, których wartość wynosi ponad 2 mld zł. Podpisane kontrakty stanowią prawie 75 proc. łącznej kwoty przeznaczonej na Pierwszy Priorytet w latach 2004-2006. Natomiast w ramach Priorytetu II zakontraktowano ponad 5,5 tys. projektów o łącznej wartości 1,7 mld zł.

Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw

Program dotyczy bezpośredniego wsparcia przedsiębiorstw i określa działania zwiększające konkurencyjność przedsiębiorstw poprzez:
■ wspieranie projektów związanych z realizacja nowych inwestycji oraz tworzeniem nowych miejsc pracy związanych z tymi inwestycjami,
■ ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług doradczych,
■ promowanie internacjonalizacji (umiędzynarodowienia) przedsiębiorstw, udzielanie pomocy finansowej przedsiębiorcom biorącym udział w zagranicznych imprezach targowo – wystawienniczych i wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z wyżej wymienionymi imprezami,
■ wspieranie inwestycji przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska.

– Środki przyznane przez Brukselę na lata 2004-2006 powinny zostać wydatkowane na konta przedsiębiorców uzyskujących unijne dotacje do końca 2008 roku – zapewnił Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Poinformował także, że nowy program operacyjny, który jest przewidziany na następny okres programowania i będzie wdrażany przez ministra gospodarki, będzie nosił nazwę Nowoczesna Gospodarka.

– Program w odróżnieniu do SPO WKP będzie o wiele większy – zapewnił wiceminister Kaczmarek. Zwrócił również uwagę, że należy uprościć procedury, a tym samym wpłynąć na zwiększenie poziomu wykorzystania funduszy unijnych.

– Przy obecnym systemie program wielokrotnie większy nie dałby się zrealizować – przyznał.

Zgodnie z nową strukturą organizacyjną administracji państwowej Sektorowy Program Operacyjny przestaje być programem podległym Ministerstwie Gospodarki. Funkcję instytucji zarządzającej od 1 stycznia pełni Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.


Katarzyna Rychter
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »