REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd musi dziś podać termin

REKLAMA

Gabinet Kazimierza Marcinkiewicza ma dzisiaj przyjąć aktualizację programu konwergencji, czyli bez ogródek powiedzieć, kiedy wejdziemy do strefy euro. Najpewniej przyjmie tylko termin spełnienia kryteriów fiskalnych.
Przyjęcie wspólnej waluty europejskiej – euro jest nie tylko przywilejem, lecz także obowiązkiem państw członkowskich Wspólnoty. Wynika on z całej logiki funkcjonowania Unii Europejskiej, co znalazło odzwierciedlenie w Traktacie z Maastricht. Według niego, każdy kraj członkowski jest zobowiązany dążyć do spełnienia kryteriów zbieżności (konwergencji) i w następnej kolejności wprowadzenia euro.

Chodzi o pięć warunków, spośród których na czoło wysuwają się zawsze dwa kluczowe, tj. deficyt budżetowy nieprzekraczający 3 proc. PKB oraz utrzymanie długu publicznego poniżej progu 60 proc. PKB.

REKLAMA

Nad nowym programem konwergencji rząd miał dyskutować już tydzień temu, ale zwrócił się do Komisji Europejskiej o przesunięcie terminu w związku ze zmianą na stanowisku ministra finansów. Kilka dni wcześniej objęła je Zyta Gilowska, która oświadczyła, że Polska powinna wejść do strefy euro, gdy będzie do tego przygotowana.

– Ani jednego dnia wcześniej aż będziemy gotowi, ani jednego dnia później, niż będzie to możliwe – mówiła pani minister.

REKLAMA

Przypomniała też, że zawsze odmawiała podawania daty wejścia do strefy euro. Tego terminu nie sprecyzowała dotąd żadna polska ekipa rządząca. Program konwergencji przygotowany wcześniej przez rząd Marka Belki jedynie zakładał, że Polska spełni kryteria fiskalne w 2007 roku, czyli do strefy euro mogłaby wejść dwa lata potem. Przyjęło się mówić, że nastąpi to najpóźniej w 2010 roku. Obecnie wiadomo, że termin ten jest mało realny z kilku co najmniej względów.

Po pierwsze, Polska może tylko do 2007 roku zaliczać środki z OFE do sektora finansów publicznych. Wyłączenie OFE z tego systemu oznaczałoby podniesienie deficytu sektora finansów publicznych o blisko 2 proc. PKB, co istotnie pogarsza możliwość spełnienia kluczowego kryterium fiskalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie, obecna ekipa nie spieszy się do strefy euro, aby nie wiązać sobie rąk rygorami, jakie narzuca wprowadzenie wspólnej waluty. Twierdzi, że priorytetowe znaczenie dla Polski ma zapewnienie wzrostu gospodarczego i walka z bezrobociem. Za szybkim przyjęciem euro niezmiennie opowiada się Narodowy Bank Polski.

Twierdzi, że korzyści płynące z członkostwa w strefie to większa wiarygodność na rynkach finansowych i wśród inwestorów, brak ryzyka kursowego i kosztów transakcyjnych, niższe stopy procentowe oraz przejrzystość cen.

– Rząd najpewniej przyjmie program, w którym poda tylko termin spełnienia kryteriów zbieżności, bez podawania daty wejścia do strefy euro, zgodnie z wcześniejszym stanowiskiem prof. Zyty Gilowskiej – uważa Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Kryteria wejścia do strefy euro:

• deficyt budżetowy nie wyższy niż 3 proc. PKB,
• dług publiczny nie większy niż 60 proc. PKB,
inflacja nie wyższa niż o 1,5 punktu procentowego od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, o najniższej inflacji,
• długoterminowe stopy procentowe nieprzekraczające o więcej niż o 2 punkty procentowe średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji,
• stabilny kurs wymiany w okresie ostatnich 2 lat poprzedzających decyzję o członkostwie.

 Tadeusz Barzdo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA