| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd wycofał autopoprawkę do projektu budżetu

Rząd wycofał autopoprawkę do projektu budżetu

Rząd wycofał drugą autopoprawkę do budżetu na 2006 rok, aby w sobotę mogło odbyć się II czytanie projektu ustawy budżetowej i jednocześnie postanowił, że w trakcie II czytania zgłosi ją ponownie - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz.

"Rząd wycofał autopoprawkę z tego powodu, aby jutro mogło odbyć się II czytanie. W związku z tym, że taka została podjęta decyzja polityczna na konwencie seniorów, że II czytanie odbędzie się w sobotę i aby do niego doszło wycofujemy autopoprawkę" - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Gdyby rząd nie wycofał autopoprawki wówczas debatować nad nią musiałaby Komisja Finansów Publicznych. Następnie KFP musiałaby napisać sprawozdanie i w ciągu 7 dni dostarczyć posłom.

Drugie czytanie projektu budżetu na 2006 r. odbędzie się w najbliższą sobotę, a głosowanie 24 stycznia - taki kompromis zawarty został przez przedstawicieli ugrupowań sejmowych na środowym wieczornym posiedzeniu Konwentu Seniorów po dwudniowej awanturze o termin głosowania nad budżetem.

"Rząd jednocześnie podjął decyzję o zgłoszeniu w II czytaniu poprawki rządowej, a jej treść jest taka sama jak treść drugiej autopoprawki" - powiedział. "Działanie ma wyłącznie na celu wykonanie politycznej decyzji i doprowadzenie do II czytania" - dodał.

Minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że to co rząd przedłoży w Sejmie jest merytorycznie identyczne jak autopoprawka.

"Z merytorycznego punktu widzenia z przedłożenia rządowego, zwanego autopoprawką, niczego nie uronimy. Jest merytorycznie tożsame z treścią poprawki, którą rząd wniesie w trakcie drugiego czytania. Dochody, wydatki i deficyt nie ulegną w wyniku poprawki żadnej zmianie w stosunku do przedłożonej autopoprawki" - powiedziała.

Rząd proponował w drugiej autopoprawce do budżetu 2006 zwiększyć dochody o 553,5 mln zł, a wydatki obniżyć o 746,6 mln zł. Projektowane dodatkowe dochody pochodzą z zysku NBP w wysokości 486,5 mln zł, niewykorzystanej kwoty tzw. pożyczki EFSAL w wysokości 20 mln zł oraz ze zwiększenia pozostałych dochodów niepodatkowych o 46,9 mln zł.

Równocześnie rząd obniżył wydatki z wpłaty do budżetu Unii Europejskiej o 521 mln zł (wynikająca z nadpłaty składki w 2005 roku o 337 mln zł oraz niższego niż prognozowano kursu PLN do euro, co pozwoliło na obniżenie wydatków o 184 mln zł), z tytułu poręczeń i gwarancji udzielonych Agencji Rynku Rolnego oraz sektorowi stoczniowemu o 127 mln zł, na administrację publiczną - zakup usług w tym m.in. telefony komórkowe - o 98,6 mln zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK