| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zysk, ale w dłuższym terminie

Zysk, ale w dłuższym terminie

Obligacje są zdecydowanie bezpieczniejszą inwestycją od akcji, ale również podlegają okresowym wahaniom cen. W okresie kilkumiesięcznym można zyskać niewiele, a nawet stracić. W fundusze papierów dłużnych powinno się więc zainwestować przynajmniej na rok.


Na prognozy te zareagowały już rynkowe stopy procentowe, a ich wzrost wpłynął na spadek cen obligacji w drugiej połowie ubiegłego roku. Należy się więc spodziewać wzrostu rentowności cen obligacji, a w rezultacie spadku ich cen. Zyski funduszy obligacji w dużym stopniu będą więc uzależnione od umiejętności zarządzających i odpowiedniego doboru papierów do portfela.Trudny wybór

Osoby zainteresowane powierzeniem swoich oszczędności zarządzającym funduszami dłużnymi powinny przed ostatecznym ich wyborem zapoznać się ze strategią funduszu, składem portfela i udziałem w nim poszczególnych segmentów papierów dłużnych i ich wrażliwością na zmiany rynkowych stóp procentowych. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy krótkoterminowych inwestycjach.


W związku z prognozowanym spadkiem cen obligacji, TFI polecają fundusze mieszane inwestujące większość aktywów w obligacje, a tylko część w akcje. W zależności od preferencji klientów w grę wchodzą fundusze stabilne, zrównoważone lub z ochroną kapitału. Jednostki najlepszego z funduszy stabilnych Arka Stabilnego Wzrostu zyskały na wartości w ubiegłym roku 18,8 proc. Natomiast na przestrzeni najlepszą inwestycją okazał się fundusz zarządzany przez Commercial Union. Jego klienci powiększyli swoje oszczędności o 57,9 proc.Ewa Bednarz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK