| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydłużenie urlopu macierzyńskiego to koszt 300 mln zł

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego to koszt 300 mln zł

Planowane wydłużenie urlopu macierzyńskiego tak, jak przewiduje to projekt nowelizacji Kodeksu Pracy autorstwa PiS to 300 mln zł obciążenia dla budżetu państwa w 2007 roku - wynika z uzasadnienia do nowelizacji ustawy, która wydłuża urlopy macierzyńskie.

PiS proponuje aby w 2007 roku urlop macierzyński trwał 22 tygodnie wobec 16 tygodni obecnie. Rząd chce już w tym roku wydłużyć urlop do 18 tygodni."Według informacji rządowych wydłużenie urlopów macierzyńskich o 1 tydzień kosztuje budżet około 75 mln zł, a zatem oprócz zapowiedzianych w tym roku wydatków związanych z wydłużeniem urlopu o dwa tygodnie, w następnych dwóch latach koszt wydłużenia tych urlopów wyniósłby około 300 mln zł" - napisano w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy."W przyszłym roku koszt wydłużenia urlopów wyniósłby 300 mln zł, podobnie byłoby w roku kolejnym. W następnych latach, zakładając, że liczba urodzeń byłaby taka, jak obecnie, koszty wprowadzenia przepisów byłyby znacząco niższe" - powiedział na konferencji prasowej poseł Marian Piłka z PiS, jeden z autorów projektu.Przepisy miałyby wejść w życie z początkiem 2007 roku. Projekt zakłada stopniowe wydłużenia urlopu macierzyńskiego do 26 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka (od 2008 roku), 38 tygodni przy drugim porodzie (od 2011 roku) i 52 tygodni przy trzecim i następnym porodzie (od 2011 roku).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK