REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałtowiec musi zlikwidować działalność

REKLAMA

Podatnicy ryczałtu i karty podatkowej, którzy nie zlikwidowali działalności gospodarczej, nie będą mogli rozliczyć się wspólnie z małżonkiem z ubiegłorocznych dochodów - potwierdza Ministerstwo Finansów. Szanse natomiast na łączne rozliczenie dochodów za 2006 rok mają jeszcze ci, którzy formalnie zakończą działalność do 20 stycznia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza wspólne rozliczenie małżonków, w przypadku gdy jeden z nich jest opodatkowany ryczałtem lub kartą podatkową (zasada ta nie dotyczy jedynie sytuacji, gdy ryczałtem objęte są tylko przychody z najmu).

Wielu podatników sądzi, że zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem na przykład z powodu nieosiągania przychodów z tego tytułu automatycznie oznacza likwidację opodatkowania ryczałtem lub kartą. Nic bardziej błędnego. Zawieszenie prowadzenia działalności jest argumentem dla ZUS, który może zwolnić przedsiębiorcę z płacenia składek, ale nie dla urzędu skarbowego. Fiskus uważa, że jedynie w wyniku likwidacji działalności gospodarczej podatnik przestaje podlegać ustawie o ryczałcie, co pozwala na wspólne z małżonkiem opodatkowanie dochodów.

Ministerstwo Finansów wyraziło swoje stanowisko w piśmie z 26 maja 2004 r. (PB2/RB-066-0241-898/04). Stwierdza w nim, że zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, obowiązuje zasada, w myśl której, jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał innej formy wyboru opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Urzędy skarbowe skrupulatnie stosują się do wykładni MF. Oznacza to, że prawa do wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem nie ma osoba, która co prawda od kilku lat nie osiąga przychodów opodatkowanych ryczałtem, ale zapomniała zlikwidować działalność gospodarczą.
Rafał Kłagisz, doradca podatkowy z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy uważa, że stanowisko MF jest uzasadnione.

– Ustawa o PIT mówi, że z zasady z łącznego opodatkowania małżonków nie mogą skorzystać podatnicy, do których zastosowanie ma ustawa o podatku ryczałtowym. Warunek osiągnięcia przychodów opodatkowanych ryczałtem nie ma znaczenia – mówi Rafał Kłagisz.

W Biurze Prasowym Ministerstwa Finansów dowiedzieliśmy się, że resort nie zmienił zdania. Wydano kolejne niekorzystne dla ryczałtowców interpretacje. W piśmie z lipca ubiegłego roku MF przypomina, że do 1 stycznia 2003 roku z łącznego opodatkowania małżonków mogli skorzystać podatnicy ryczałtowi, którzy nie uzyskiwali dochodów z działalności gospodarczej. Po zmianie przepisów kryterium dochodu z tego tytułu nie ma już znaczenia. Liczy się natomiast to, czy ryczałtowiec formalnie zlikwidował swoją działalność.

Kiedy urzędy kwestionują możliwość wspólnego rozliczania się małżonków
• w przypadku zawieszenia działalności opodatkowanej w formie ryczałtu lub karty podatkowej – nawet jeżeli podatnik nie uzyskiwał przychodów opodatkowanych w ten sposób; małżonkowie jednak mogą być opodatkowani wspólnie w przypadku osiągania przychodów z najmu objętych ryczałtem,
• gdy jeden z małżonków zgłosił działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo – nawet jeśli podatnik nie uzyskał z tego tytułu żadnych przychodów,
• w przypadku złożenia po terminie wniosku (zawartego w rocznym zeznaniu podatkowym) o wspólne opodatkowanie; w tym roku termin mija 2 maja (wniosek jest nieważny także wtedy, gdy jeden z małżonków zapomni podpisać zeznanie),
• gdy między małżonkami nie istnieje wspólność majątkowa,
• gdy małżeństwo zostało zawarte w trakcie roku.
Marcin Musiał, Konrad Piłat
  
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA