| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIT-y z minionych pięciu lat pod czujnym okiem fiskusa

PIT-y z minionych pięciu lat pod czujnym okiem fiskusa

Urzędy skarbowe intensywnie weryfikują zeznania podatkowe, najchętniej sprzed pięciu lat. Łatwiej je zakwestionować, tak by podatnik zapłacił wyższe odsetki od ewentualnych zaległości. Najczęściej kwestionowane są odliczenia ponad dopuszczalne limity przy korzystaniu z ulg.

Urzędnicy twierdzą, że przy wyborze podatników do kontroli kierują się wytycznymi Ministerstwa Finansów, a nie terminem złożenia deklaracji. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że jest odwrotnie. Wstępną weryfikację zeznań przeprowadzają tuż po ich złożeniu.

Szczegółową kontrolę mogą natomiast przeprowadzać w ciągu pięciu lat. To wystarczająco dużo czasu, by podatnik zdążył zapomnieć, z jakich ulg korzystał w poszczególnych latach i ile odliczył. Często nawet nie przechowuje dokumentów, na podstawie których korzystał z odliczeń. Na to liczy fiskus i z zadowoleniem zaciera ręce. Im dłużej podatnik zalega z podatkiem, tym wyższe płaci odsetki.
Od zaległości podatkowej sprzed pięciu lat odsetki wyższe niż od takiej samej zaległości sprzed dwóch lat.

Jak uniknąć dodatkowych stresów w przypadku wezwania do urzędu skarbowego? Najlepiej przejrzeć zeznania podatkowe z kilku ostatnich lat i sprawdzić, z jakich ulg korzystaliśmy, ile mogliśmy odliczyć i czy mamy rachunki dokumentujące poniesienie wydatków.

Bogdan Świąder

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »