| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Blokują konta czasu pracy

Blokują konta czasu pracy

Volkswagen i MAN to pracodawcy, którzy spróbowali wprowadzić w swoich polskich fabrykach sprawdzone w Unii Europejskiej elastyczne formy zatrudniania. Pierwsza próba wprowadzenia kont czasu pracy okazała się nieskuteczna. Pomysł zablokowały związki i sztywne prawo pracy.

W Niemczech działają konta czasu pracy. Włosi mają banki czasu pracy. Holenderski pracodawca może natomiast korzystać z rocznego okresu rozliczania czasu pracy, a także zaproponować tzw. korytarze czasowe.

Wszystkie te rozwiązania pozwalają wykorzystać do maksimum wzrost zapotrzebowania na pracę w czasie koniunktury i gwarantują spokojny byt załogom, bez wizji zwolnień w czasach kryzysu. Dziwne, że dotychczas tak mało rozwiązań znalazło polskie odpowiedniki. Powoli zaczyna się to zmieniać.

Pracodawcy próbują przeszczepiać na nasz grunt rozwiązania, które sprawdziły się w innych krajach. Na razie ich inicjatywy nie mogą się przebić przez opór związków zawodowych i kryteria inspektorów pracy. Trudno bowiem funkcjonowanie kont czasu pracy usytuować w sztywnych ramach kodeksu pracy. Pracodawcy ryzykują, bo wiedzą, że nawet stosując rozwiązania dopuszczone przez kodeks pracy, mają duże szanse na złamanie niejasnych przepisów o czasie pracy.

Przygotowywany przez Komisję Kodyfikacyjną nowy kodeks pracy nie zawiera, niestety, rewolucyjnych zmian w formach zarządzania zasobami czasu pracy w firmach.

 
Tomasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK