| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kredyty walutowe pod lupą UOKiK

Kredyty walutowe pod lupą UOKiK

Sprawa kredytów walutowych przyciąga uwagę coraz większej liczby ekspertów i urzędników. Najpierw zajął się nią Związek Banków Polskich, następnie nadzór bankowy, a teraz trafiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Projekt zalecenia, które ma ograniczyć skalę kredytów walutowych jest dopiero we wstępnej fazie przygotowań – poinformował wczoraj Cezary Mech, wiceminister finansów i członek Komisji Nadzoru Bankowego. W ubiegłym tygodniu Związek Banków Polskich wyszedł z propozycją całkowitego zakazu udzielania kredytów w walutach obcych.

Cezary Mech poinformował, że UOKiK ma zbadać sprawę nierozważnego zadłużania się klientów indywidualnych w walutach obcych i zainteresuje się praktyką banków. Wiceminister finansów podkreślał duże ryzyko walutowe.

– W przypadku osłabienia się złotego, kredytobiorcy płacą wyższe raty – mówił. Nadzór bankowy już zapowiedział, że na pewno nie zostanie wprowadzony całkowity zakaz udzielania kredytów walutowych.

Środowisko bankowe jest podzielone w tej kwestii. Jak już pisaliśmy w poniedziałkowej GP, część bankowców obawia się, że ograniczenie dla kredytów walutowych zostanie wykorzystane przez instytucje zagraniczne z UE, które polskim klientom zaczną pożyczać w euro czy frankach. Na ewentualnych zmianach straciłyby przede wszystkim mniejsze banki, które pożyczają głównie we frankach i euro oraz pośrednicy. Nadzór bankowy już od półtora roku z niepokojem przygląda się portfelom banków. W tym roku 70 proc. nowych kredytów udzielono w walutach obcych, głównie we frankach szwajcarskich. Na niebezpieczeństwo z tym związane zwracały uwagę również EBC, MFW oraz agencje ratingowe.


Monika Krześniak
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »