| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 16 mld zł wydaliśmy na pomoc publiczną dla przedsiębiorców w 2004 r.

16 mld zł wydaliśmy na pomoc publiczną dla przedsiębiorców w 2004 r.

Obywateli płacących podatki jest 24 mln, więc każdy wysupłał 666 zł i 66 gr. Największą kwotą wsparliśmy PKP - ponad 7 mld zł. We wtorek rząd przyjął opracowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów raport o pomocy publicznej w 2004 r. Dobra wiadomość jest taka - w minionym roku budżet wydał znacznie mniej niż w 2003 r.

Wtedy wydaliśmy ponad 28 mld zł. To dlatego, że dwa lata temu restrukturyzowane było po raz kolejny górnictwo. W 2004 r. pochłonęło już znacznie mniej - "tylko" 2,3 mld.


Oprócz górnictwa hojne wsparcie otrzymał także przemysł stoczniowy - 529 mln zł oraz rolnictwo 682 mln.


Jest też zła wiadomość - proporcja między nagłą doraźną pomocą dla firm, które popadły w kłopoty (czyli w uproszczeniu pomocą sektorową) a planowanym wspieraniem badań naukowych, ochrorny środowiska czy szkoleń (zwanym pomocą horyzontalną) jest u nas wciąż dużo gorsza niż w innych krajach UE.


Wystarczy garść liczb - w Belgii pomoc publiczna na badania i rozwój to 30 proc. wydatków państwa na wsparcie firm, we Francji i Luksemburgu 21 proc. w Austrii 37 proc., a Finlandii - 32 proc.


W Polsce kwota pomocy publicznej wydana na prace badawczo-rozwojowe to 114 mln zł - zaledwie 2,6 proc. ogółu pomocy publicznej. To zaledwie 9 mln zł więcej niż w 2003 r.


Na ochronę środowiska państwo dało firmom siedem razy mniej niż w 2003 r. - tylko 51 mln zł. Zaledwie 67 mln zł trafiło na rozwój małych i średnich firm. Na utrzymanie miejsc pracy i tworzenie nowych wydaliśmy 537 mln zł. To kropla w morzu w porównaniu z ogromnymi kosztami ukrywającymi się pod pozycją "restrukturyzacja" - pochłonęła ponad 3,5 mld zł.


Które regiony korzystają najbardziej z pomocy publicznej dla firm? Na czele listy jest województwo śląskie - trafiło tam 32 proc. wydatków. To nie tylko zasługa górnictwa, ale także tego, że na Śląsku w ogóle jest dużo przedsiębiorców. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie (9,6 proc.), na trzecim małopolskie (9, 3 proc.). Na szarym końcu jest podlaskie (0,7 proc.), ale niewiele więcej dostały firmy z województw lubuskiego (1,4 proc.), lubelskiego (1,6 proc.), świętokrzyskiego (1,5), warmińsko-mazurskiego (1,6 proc.) czy opolskiego (1,3 proc.).Rafał Zasuń
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK