| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 16 mld zł wydaliśmy na pomoc publiczną dla przedsiębiorców w 2004 r.

16 mld zł wydaliśmy na pomoc publiczną dla przedsiębiorców w 2004 r.

Obywateli płacących podatki jest 24 mln, więc każdy wysupłał 666 zł i 66 gr. Największą kwotą wsparliśmy PKP - ponad 7 mld zł. We wtorek rząd przyjął opracowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów raport o pomocy publicznej w 2004 r. Dobra wiadomość jest taka - w minionym roku budżet wydał znacznie mniej niż w 2003 r.

Wtedy wydaliśmy ponad 28 mld zł. To dlatego, że dwa lata temu restrukturyzowane było po raz kolejny górnictwo. W 2004 r. pochłonęło już znacznie mniej - "tylko" 2,3 mld.


Oprócz górnictwa hojne wsparcie otrzymał także przemysł stoczniowy - 529 mln zł oraz rolnictwo 682 mln.


Jest też zła wiadomość - proporcja między nagłą doraźną pomocą dla firm, które popadły w kłopoty (czyli w uproszczeniu pomocą sektorową) a planowanym wspieraniem badań naukowych, ochrorny środowiska czy szkoleń (zwanym pomocą horyzontalną) jest u nas wciąż dużo gorsza niż w innych krajach UE.


Wystarczy garść liczb - w Belgii pomoc publiczna na badania i rozwój to 30 proc. wydatków państwa na wsparcie firm, we Francji i Luksemburgu 21 proc. w Austrii 37 proc., a Finlandii - 32 proc.


W Polsce kwota pomocy publicznej wydana na prace badawczo-rozwojowe to 114 mln zł - zaledwie 2,6 proc. ogółu pomocy publicznej. To zaledwie 9 mln zł więcej niż w 2003 r.


Na ochronę środowiska państwo dało firmom siedem razy mniej niż w 2003 r. - tylko 51 mln zł. Zaledwie 67 mln zł trafiło na rozwój małych i średnich firm. Na utrzymanie miejsc pracy i tworzenie nowych wydaliśmy 537 mln zł. To kropla w morzu w porównaniu z ogromnymi kosztami ukrywającymi się pod pozycją "restrukturyzacja" - pochłonęła ponad 3,5 mld zł.


Które regiony korzystają najbardziej z pomocy publicznej dla firm? Na czele listy jest województwo śląskie - trafiło tam 32 proc. wydatków. To nie tylko zasługa górnictwa, ale także tego, że na Śląsku w ogóle jest dużo przedsiębiorców. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie (9,6 proc.), na trzecim małopolskie (9, 3 proc.). Na szarym końcu jest podlaskie (0,7 proc.), ale niewiele więcej dostały firmy z województw lubuskiego (1,4 proc.), lubelskiego (1,6 proc.), świętokrzyskiego (1,5), warmińsko-mazurskiego (1,6 proc.) czy opolskiego (1,3 proc.).Rafał Zasuń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK