REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy w czołówce konsumentów

REKLAMA

Zakupy w krajach Unii Europejskiej są w tym roku bardziej ożywione niż w 2004 r. Wolumen obrotów handlu detalicznego wzrósł w październiku o 1,4 proc. Polacy są w czołówce najbardziej aktywnych konsumentów.
Belgowie, Portugalczycy i Hiszpanie kupowali w październiku mniej chętnie niż przed rokiem. Nie to, co mieszkańcy nowych krajów Unii: szał zakupów ogarnął Łotyszy, którzy kupowali o 21,6 proc. więcej niż przed rokiem, Litwinów (16,4 proc.) i Słowaków (12,4 proc.). W Polsce też nie było źle, gdyż zakupy były wyższe o 7,7 proc., prawie takie same jak w Danii i Szwecji.

Bezkonkurencyjni byliśmy natomiast pod względem wzrostu zakupów w skali miesiąca, czyli w październiku w porównaniu z wrześniem: obroty handlu detalicznego zwiększyły się u nas o 2 proc., czyli najwięcej w całej Unii. Po piętach depczą nam jednak Niemcy i Łotysze.

REKLAMA

Z miesięcznego raportu Eurostatu, unijnej agendy statystycznej, poświęconego aktywności sektora handlu detalicznego w 25 krajach UE, widać wyraźnie, jak duże jest zróżnicowanie między poszczególnymi państwami członkowskimi.

Zdecydowanie lepsze wyniki unijnych nowicjuszy nie są zaskoczeniem. W krajach „na dorobku” chłonność rynku jest nieporównywalnie większa niż w rozwiniętych gospodarkach starej Piętnastki.

REKLAMA

Zaskakuje natomiast prężność handlu detalicznego w gospodarkach skandynawskich, gdzie wysokie obroty można jedynie tłumaczyć stabilną sytuacją zawodową większości konsumentów, którzy nie obawiają się nagłej utraty pracy, jak w innych regionach kontynentu. W krajach strefy euro obroty handlu detalicznego były bowiem w październiku 2005 r. tylko o 0,4 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Dynamika handlu żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi jest obecnie porównywalna z handlem artykułami nieżywnościowymi, a nawet słabsza. Jeśli w ciągu roku – czyli od października 2004 do października 2005 – obroty w tej pierwszej kategorii wzrosły w 12 krajach strefy euro o 0,3 proc., to w drugiej – o 0,4 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tadeusz Barzdo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA