| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Strajki będą ucywilizowane

Strajki będą ucywilizowane

Prawo do lokautu, zmniejszona ochrona działaczy związkowych, strajk pod kontrolą sądu, odebranie monopolu na reprezentowanie pracowników związkom zawodowym - tak mogą wyglądać zasady dialogu społecznego.

Strajkujący nie będą mogli działać nielegalnie, bo pracodawca będzie mógł zamknąć firmę na czas protestu, czyli zastosować lokaut i zawiesić łączące go z pracownikami stosunki. Legalność strajku będzie badał sąd, a udział w nielegalnym proteście stanowić będzie ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych – to postulaty ekspertów z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

W wielu firmach pracownicy nie są dla pracodawców partnerem do prowadzeniu rozmów na tak istotne tematy, jak np. polityka kadrowa. Od dobrej woli pracodawcy zależy też, czy załoga będzie wiedziała, w jakiej kondycji finansowej jest firma. Jeśli propozycje Komisji Kodyfikacyjnej zostaną zaakceptowane, takie informacje załoga będzie uzyskiwać od rady zakładowej, z którą pracodawcy będą musieli rozmawiać.
W niektórych branżach można mówić o swoistej nadreprezentacji związkowej. W każdej kopalni działa po kilka, a nawet kilkanaście związków zawodowych.

Każdy związek to krąg chronionych i niepracujących działaczy. Komisja Kodyfikacyjna chce to zmienić. Wprowadza ograniczenia w liście chronionych funkcyjnych związkowców, a na osłodę proponuje przepisy zabraniające dyskryminacji ze względu na przynależność lub działalność w związku zawodowym.

 
Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK