| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jednym daje, drugim zabiera

Jednym daje, drugim zabiera

Dłuższy urlop, maksymalnie 3-letnie umowy na czas określony u jednego pracodawcy, przedwstępne umowy o pracę - to kilka ze zmian proponowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy.

Projekt nowego kodeksu pracy, do którego dotarła „Gazeta Prawna”, musiał przynieść rewolucyjne zmiany. Obecny z każdym rokiem coraz bardziej przestaje pasować do rzeczywistości. Zbyt wiele form aktywności zawodowej nie jest jeszcze uregulowanych. Tak jest w przypadku telepracowników czy menedżerów zarządzających firmami.

W projekcie znalazło się wiele nowych form zatrudnienia. Po raz pierwszy uregulowany ma być status osób pracujących w firmach rodzinnych, a także zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Pracodawcy od lat domagają się rozwiązań, dzięki którym będą mogli obniżyć koszty. Dlatego powinni być zadowoleni. Tylko na skróceniu okresu wypłacania chorobowego zyskają wiele. Łatwiej też będą mogli uwolnić się od niechcianego pracownika, choć wiązać się to będzie z koniecznością zapłacenia mu wysokiego odszkodowania.
Na zmianie przepisów urlopowych powinniśmy zyskać wszyscy. Zniknie urlop na żądanie, ale pracownicy będą mieli więcej zwykłego urlopu.

Będą jednak na niego musieli zapracować, bo czas nauki nie będzie wliczany do stażu urlopowego.

Kodeks będzie regulował indywidualne i zbiorowe stosunki pracy. Projekt jest ważny i odważny. Teraz trzeba poddać go publicznej ocenie.

Jutro – o zbiorowym kodeksie pracy, czyli

• czy pracodawca będzie mógł stosować lokaut,
• którzy związkowcy będą chronieni przed zwolnieniami z pracy,
• którzy pracodawcy będą musieli tworzyć rady zakładowe.

 Tomasz Zalewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK