| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wypowiedź premiera nieco uspokoiła inwestorów

Wypowiedź premiera nieco uspokoiła inwestorów

Złoty delikatnie umocnił się w stosunku do poziomów notowanych na otwarciu. Zdaniem analityków, do umocnienia przyczyniła się wypowiedź premiera, który zapewnił, że rząd nie chce zmian w ustawie o NBP.

W czwartek około 14.15 za euro płacono 3,91 zł wobec 3,9175 zł rano i wobec 3,9040 zł na zamknięciu w środę. Dolara wyceniano na 3,3290 zł w stosunku do 3,33 zł na otwarciu i 3,31 zł na środowym zamknięciu. Na rynkach światowych euro wyceniano na 1,1748 dolara w porównaniu do 1,1780 dolara rano i 1,1785 dolara na zamknięciu w środę."Po wypowiedzi premiera Marcinkiewicza złoty nieco się umocnił. Wcześniejsze osłabienie było związane z obawami o wprowadzenie zmian w ustawie o NBP, wypowiedź premiera uspokoiła inwestorów" - powiedział Andrzej Bowtruczuk z BRE Banku."Do pierwszego czytania ustawy budżetowej, które zaplanowano na 7 grudnia, złoty powinien poruszać się w przedziale wahań 3,88 - 3,94 zł za euro" - dodał.Na czwartkowej konferencji prasowej premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że rząd nie chce zmian w ustawie o NBP tak, aby zmieniły się cele działania banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej.Samoobrona w czwartek złoży w Sejmie projekt ustawy, w którym chce nałożyć na NBP obowiązek wspierania polityki gospodarczej polskiego rządu w zakresie wzrostu gospodarczego i likwidacji bezrobocia. Na rynku papierów dłużnych rentowność obligacji nie zmieniła się w istotny sposób w porównaniu do otwarcia, dilerzy zwracają jednak uwagę na fakt, że po zgodnej z oczekiwaniami decyzji o podwyższeniu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny umocniły się rynki bazowe, co prawdopodobnie będzie miało pozytywny wpływ na polskie papiery.Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podwyższyła w czwartek podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 2,25 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych przez EBC wynosi 1,25 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 3,25 proc. Czwartkowa decyzja banku centralnego eurolandu jest zgodna z prognozami analityków.Około 14.35 dochodowość dwuletnich obligacji kształtowała się na poziomie 4,88 proc. wobec 4,85 proc. i 4,82 proc. na zamknięciu w środę. W przypadku pięcioletnich papierów było to 5,24 proc. w porównaniu do 5,28 proc. oraz 5,25 proc., natomiast dziesięcioletnich 5,30 proc. wobec 5,34 proc. i 5,33 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK