| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gospodarka w beciku

Gospodarka w beciku

Kazimierz Marcinkiewicz dotrzymuje słowa danego w swoim exposé.

Z projektów ustaw, które zaczynają coraz śmielej trafiać do laski marszałkowskiej, oraz zapowiedzi ministrów wyłania się obraz Polski jako państwa, którego budżet wyznaczają dwa bieguny: ekonomiczna rodzina i solidarna gospodarka. Przy czym, jeśli obraz ekonomicznej rodziny przybrał już wyraziste kontury, o tyle kształt solidarnej gospodarki rysuje się zaledwie kształtami wyrazistymi dla dalekowidzów.

Rodzina dostanie wsparcie. Szybko – spektakularne, w formie becikowego i wydłużonych urlopów. Perspektywicznie z mniej już oczywistą wizją spadku bezrobocia. Najpierw bowiem bezrobocie wzrośnie, gdy rząd zacznie wdrażać program oszczędnego państwa, ale potem powinno spadać, bo wzmocnione ekonomicznie rodziny zwiększą popyt na towary i usługi. Natomiast gospodarka będzie musiała solidarnie zapracować na nowe wydatki budżetu. Za 13 miesięcy taksowana będzie według nowych ustaw podatkowych – według reguł prostszych, ale raczej nie niższych stawek. Takie pewnie pojawią się w dalszej perspektywie.

Wyłania się z tego obraz kraju, którego rząd zajmuje się głównie podpisywaniem rachunków z mniej lub bardziej odroczonymi terminami spłaty. Przy czym przekonanie, że będą one miały pokrycie, opiera na założeniu, że oszczędności na etaty, telefony i samochody w administracji rządowej dadzą oszczędności, zaś wzrost gospodarczy przyspieszy samo uproszczenie procedur gospodarczych i nadanie przejrzystości prawu podatkowemu.

„Jeśli jednak rząd zajmie się najpierw wypłacaniem pieniędzy, to do zmian w podatkach – i to nawet tak kosmetycznych, jak zapowiadane – nie dojdzie nawet w 2007 r. Deklaracje obniżenia podatku trzeba będzie porzucić, gdyż jedynym sposobem ratunku dla budżetu okaże się zwiększenie obciążeń fiskalnych” – napisaliśmy w komentarzu „Ekonomia rodzina” po exposé premiera. Jak widać, nasze obawy bardzo szybko stają się ciałem.

Zbigniew Biskupski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK