| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gospodarka w beciku

Gospodarka w beciku

Kazimierz Marcinkiewicz dotrzymuje słowa danego w swoim exposé.

Z projektów ustaw, które zaczynają coraz śmielej trafiać do laski marszałkowskiej, oraz zapowiedzi ministrów wyłania się obraz Polski jako państwa, którego budżet wyznaczają dwa bieguny: ekonomiczna rodzina i solidarna gospodarka. Przy czym, jeśli obraz ekonomicznej rodziny przybrał już wyraziste kontury, o tyle kształt solidarnej gospodarki rysuje się zaledwie kształtami wyrazistymi dla dalekowidzów.

Rodzina dostanie wsparcie. Szybko – spektakularne, w formie becikowego i wydłużonych urlopów. Perspektywicznie z mniej już oczywistą wizją spadku bezrobocia. Najpierw bowiem bezrobocie wzrośnie, gdy rząd zacznie wdrażać program oszczędnego państwa, ale potem powinno spadać, bo wzmocnione ekonomicznie rodziny zwiększą popyt na towary i usługi. Natomiast gospodarka będzie musiała solidarnie zapracować na nowe wydatki budżetu. Za 13 miesięcy taksowana będzie według nowych ustaw podatkowych – według reguł prostszych, ale raczej nie niższych stawek. Takie pewnie pojawią się w dalszej perspektywie.

Wyłania się z tego obraz kraju, którego rząd zajmuje się głównie podpisywaniem rachunków z mniej lub bardziej odroczonymi terminami spłaty. Przy czym przekonanie, że będą one miały pokrycie, opiera na założeniu, że oszczędności na etaty, telefony i samochody w administracji rządowej dadzą oszczędności, zaś wzrost gospodarczy przyspieszy samo uproszczenie procedur gospodarczych i nadanie przejrzystości prawu podatkowemu.

„Jeśli jednak rząd zajmie się najpierw wypłacaniem pieniędzy, to do zmian w podatkach – i to nawet tak kosmetycznych, jak zapowiadane – nie dojdzie nawet w 2007 r. Deklaracje obniżenia podatku trzeba będzie porzucić, gdyż jedynym sposobem ratunku dla budżetu okaże się zwiększenie obciążeń fiskalnych” – napisaliśmy w komentarzu „Ekonomia rodzina” po exposé premiera. Jak widać, nasze obawy bardzo szybko stają się ciałem.

Zbigniew Biskupski
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »