| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prawnik dla ubogich

Prawnik dla ubogich

Biura pomocy prawnej powinny być tworzone głównie w gminach, a nie w dużych ośrodkach. Przygotowany jeszcze przez ministra Kalwasa projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej tworzy system o małej efektywności. Wymaga o­n gruntownej zmiany - stwierdzili uczestnicy dyskusji, zorganizowanej w naszej redakcji.

Uczestnicy skrytykowali dotychczasowe rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o pomocy prawnej, stworzone jeszcze przez ministra Andrzeja Kalwasa. Przyznali oni, że dotychczasowe koncepcje w tym zakresie zmierzały do stworzenia biurokratycznej machiny pomocy prawnej, o małej efektywności.

Zdaniem prof. Andrzeja Zolla, rzecznika praw obywatelskich, system bezpłatnej pomocy prawnej należy wprowadzić od zaraz na terenie całego kraju, natomiast planowana w projekcie ustawy etapowość jego budowania, rozłożona na kilka lat, oznacza brak równości w dostępie do tej pomocy. Zdaniem Stanisława Rymara, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, budowanie sieci biur pomocy prawnej powinno zacząć się od dołu, tzn. na poziomie gmin i powiatów, gdyż tam znajduje się najwięcej potrzebujących. Dotychczasowe pomysły budowania w pierwszej kolejności biur w dużych ośrodkach są – zdaniem prezesa – nietrafione, gdyż w miastach dostępność do różnorakich form pomocy prawnej jest znacznie większa.

Profesor Andrzej Zoll: System bezpłatnej pomocy prawnej należy wprowadzić od zaraz na terenie całego kraju.

Zwrócono również uwagę na konieczność precyzyjnego uregulowania rozwiązań systemowych. – Ważne jest stworzenie jasnej definicji, kto będzie beneficjentem tej pomocy – powiedział Grzegorz Wiaderek z Fundacji Batorego. W opinii Romana Kęski, członka Krajowej Rady Sądownictwa, ustawodawca musi sprecyzować, w jakich przypadkach pomoc prawna może być udzielona, a w jakich nie. – Aby system mógł sprawnie działać, należy również ujednolicić pięć istniejących różnych procedur pomocy prawnej. Obecnie każda z nich jest inna – stwierdził Łukasz Bojarski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


Tomasz Pietryga

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK