| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kto kradnie w przedsiębiorstwach

Kto kradnie w przedsiębiorstwach

Badanie PricewaterhouseCoopers: Coraz więcej firm pada ofiarą oszustw.

Firma doradcza PricewaterhouseCoopers prowadzi globalne badania na temat nadużyć w firmach. W Polsce ankietowała 100 spółek.


Nasz kraj wypadł nieco gorzej niż światowa średnia. W Polsce ofiarą nadużyć padło 54 proc. przedsiębiorstw, na świecie 45 proc. Odsetek oszustw w naszym kraju - w porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym w 2003 r. - wzrósł o 8 punktów procentowych.


Najczęściej popełnianym przestępstwem jest sprzeniewierzenie aktywów (80 proc. wskazań). Pod tym pojemnym pojęciem mieszczą się głównie pospolite przywłaszczenia majątku firmy. Drugie w kolejności jest oszustwo, a trzecia - korupcja.


Aż jedna trzecia firm "zawdzięcza" przestępstwa swoim pracownikom, przy czym aż 45 proc. spośród nich to członkowie najwyższego kierownictwa firmy. Nie świadczy to najlepiej o polskich menedżerach, zwłaszcza że na świecie odsetek ten jest znacznie niższy - ok. 20 proc.


Pozostałe dwie trzecie ludzi, którzy oszukują firmy, to przeważnie kontrahenci, klienci oraz ich znajomi.


Przeciętny sprawca przestępstwa jest mężczyzną (86 proc.) w wieku 31-40 lat (60 proc.). Ma średnie lub niższe wykształcenie.


Umiarkowany optymizm budzi za to zachowanie firm w obliczu przestępstwa na ich szkodę. W 55 proc. przypadków wysunięto przeciw sprawcom zarzuty kryminalne, w 32 proc. - skierowano powództwo do sądów cywilnych. Ale prawie jedna piąta oszukanych firm nie zrobiła nic. Menedżerowie PWC z zespołu ds. śledztw gospodarczych mówili, że znają z własnej praktyki przypadki zwolnienia oszukujących menedżerów po cichu i za porozumieniem stron. Firmy jak ognia boją się utraty reputacji.


Jaka jest przeciętna kwota oszustwa? Dość wysoka - 0,5 mln dolarów.


W Polsce nie było badań na temat branż szczególnie narażonych na rozmaite defraudacje. Ale zdaniem ekspertów z PWC nie odbiegamy pod tym względem od pozostałych krajów. W najgorszej sytuacji jest handel detaliczny, zwłaszcza supermarkety.


Co ciekawe, w Polsce solidarność z oszustami jest chyba większa niż w innych krajach. Na świecie aż 28 proc. wykrywanych jest dzięki doniesieniu (wewnętrznemu lub zewnętrznemu). W Polsce tylko 16 proc.Rafał Zasuń
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK