| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrósł wskaźnik wyprzedzający koniunktury

Wzrósł wskaźnik wyprzedzający koniunktury

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w październiku o 2,5 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

"Jest to największy jednorazowy jego wzrost od przedakcesyjnego ożywienia gospodarki z wiosny 2004 roku. To nadzwyczajne przyspieszenie może być sygnałem szybszego niż do tej pory rozwoju gospodarki w nadchodzących miesiącach" - napisała w komentarzu do badania Maria Drozdowicz.



BIEC dodaje, że jednak zbyt wcześnie jest jeszcze, aby przesądzać o pewności tego przyspieszenia, zwłaszcza, że wzrost tego wskaźnika w największym stopniu związany jest z poprawą komponentów monetarnych - podaży pieniądza oraz wielkości zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów.



"Pozostałe składowe wskaźnika również poprawiają się, ale w znacznie bardziej umiarkowanym tempie" - napisała Drozdowicz.



Według analizy BIEC, lokomotywą wzrostu gospodarczego pozostaje eksport. Przybywa głównie zamówień z zagranicy, natomiast popyt wewnętrzny ciągle ograniczony jest wysokim bezrobociem oraz powolnym wzrostem płac.



"Z drugiej jednak strony utrzymujący się już od dłuższego czasu wzrost zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów, w tym znaczący przyrost kredytów hipotecznych może przyczynić się do ożywienia popytu konsumpcyjnego w nadchodzących miesiącach" - napisano w komentarzu do badania.



Zdaniem BIEC, nie poprawia się sytuacja finansowa firm.



"Po okresie ubiegłorocznych nadzwyczajnych zysków związanych z ożywieniem gospodarki poprzedzającym przystąpienie Polski do UE i późniejszej ich korekcie wobec spadku aktywności gospodarczej, obecne wyniki finansowe firm są znacznie gorsze niż przed rokiem" - napisano.



Z raportu wynika również, że w październiku poprawiła się nieco wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych.



"Ciągle jednak jest ona na niższym poziomie niż wiosną tego roku oraz niewiele wyższa niż przed rokiem. Być może jednak pewne sygnały świadczące o wzroście popytu krajowego pozwolą na wyższą produkcję, a tym samym utrzymywanie systematycznej poprawy wydajności pracy" - napisała Drozdowicz.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK