| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dyplom, wiek i płeć decydują o zarobkach

Dyplom, wiek i płeć decydują o zarobkach

Tradycja się nie zmienia - nadal mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety, a wynagrodzenia rosną z wiekiem pracowników. Ponadto w firmach publicznych średnie płace są wyższe niż w prywatnych, ale przedsiębiorstwa prywatne zdecydowanie lepiej wynagradzają pracowników z wyższym wykształceniem.

Co dwa lata Główny Urząd Statystyczny bada indywidualne wynagrodzenia osób zatrudnionych w firmach, które zatrudniają więcej niż 9 osób. Ostatnie badanie pochodzi z października ubiegłego roku, ale w tym roku sytuacja znacznie się nie zmieniła, ponieważ podwyżki płac były niewielkie, gdyż hamowało je wysokie bezrobocie.

Według GUS, przed rokiem przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 2369 zł. Przy tym zarobki mężczyzn były o 8,6 proc. wyższe od średnich w skali kraju, a kobiet niższe o ponad 9,2 proc., choć są one lepiej wykształcone i często wykonują pracę wymagającą wyższych kwalifikacji. W rezultacie przeciętna płaca mężczyzny była o ponad 421 zł wyższa niż kobiety. Oznacza to, że w kwestiach płacowych nic się nie zmieniło – panowie zarabiają więcej niż słaba płeć.

Średnie miesięczne zarobki w sektorze publicznym są o 283 zł wyższe niż w sektorze prywatnym. Ale sektor prywatny bardziej docenia wiedzę i kwalifikacje. Dlatego w firmach prywatnych osoby z dyplomem wyższej uczelni zarabiają ponaddwukrotnie więcej od przeciętnej w sektorze prywatnym (w sektorze publicznym odpowiednio 28,3 proc. więcej) i o 43,3 proc. więcej niż zatrudnieni z takim samym wykształceniem w firmach publicznych. Natomiast pracownicy z wykształceniem zawodowym mają w sektorze prywatnym przeciętne miesięczne pensje o ponad 350 zł niższe niż w firmach publicznych, a z wykształceniem podstawowym lub niepełnym podstawowym o 191 zł niższe.

Z badań GUS wynika również, że wynagrodzenia pracowników wzrastają wraz z ich wiekiem. Płace młodzieży (do 24 lat) są o prawie 41 proc. niższe od przeciętnych, a pracownicy przed emeryturą zarabiają o 62 proc. więcej niż wynosi średnia płaca oraz 2,7 razy więcej niż najmłodsi pracownicy.

Janusz K. Kowalski

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK